Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Európa rástla, Amerika stagnovala

Investície 24.04.2013 | 22:38 0 Komentárov

Kým Európa si pripísala zaujímavé zhodnotenie, v USA sme videli stagnáciu: CAC 40 +1,58%, FTSE 100 +0,40%, DAX +1,32%, Dow Jones IA –0,29%, S&P 500 +0,00%, Nasadq +0,01%.

Podrobnejší pohľad na trhy pripravil Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy:

USA: Americké akciové indexy rástli v utorok tretí deň v rade na základe lepších ako očakávaných hospodárskych výsledkov firiem v aktuálnej výsledkovej sezóne. Dôležitá pre investorov je skutočnosť, že očakávania firiem pre 2. kvartál tohto roku sú optimistické. Počas včerajšej obchodnej seansy sme zaznamenali aj hackerský útok na serveri Twitter. Hackeri zverejnili správu, že v Bielom dome vybuchla bomba a prezident Obama je zranený. Trhy reagovali prudkým poklesom behom pár minút, ale po zverejnení falošnej správy sa vrátili na pôvodné úrovne, ktoré dosiahli počas dňa.

Ázia: Ázijské akciové indexy si pripísali dnes značné zisky po pozitívnom vývoji v USA. Pozitívny vývoj sme zaznamenali aj na čínskom akciovom trhu. Jedným z dôvodov bolo aj odporúčanie od ratingovej agentúry Goldman Sachs, že čínske akcie sa po poslednom poklese stali atraktívnymi na nákup. Ako dôvody uviedli lepšie vyhliadky čínskych firiem do budúcnosti ako aj momentálne atraktívnym finančným ohodnotením cien akcií. (Shanghai Composite + 1,55%, Nikkei +2,32%, Hang Seng + 1,71%).

Austrália: V noci bol vyhlásený v austrálsky report CPI (výsl. 0,4 očak. 0,7). Je to znakom toho, že inflácia je na nízkej úrovni a RBA má otvorené dvere na prípadné znižovanie úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti (momentálne 3%). RBA taktiež vyhlásila svoj zámer investovať 5% svojich finančných rezerv nákupom čínskych dlhopisov. Je to po prvýkrát v histórii, kedy RBA investuje na ázijských trhoch v inej krajine ako je Japonsko.

EU: Dnes zverejnené výsledky IFO z Nemecka (výsl. 104,4 očak. 106,4) poukazujú na horšie vyhliadky pre európsku ekonomiku na najbližšie obdobie. S veľkou pravdepodobnosťou sa očakáva nejaký krok od ECB na zlepšenie ekonomickej klímy v EU. V hre je zníženie základnej úrokovej sadzby. Toto očakávanie sa už začína započítavať do cien európskych akciových trhov, ktoré aj napriek posledným negatívnym správam rastú. Naopak bude to problém pre Euro, ktoré by malo v takomto prípade postupne oslabovať, čo očakávame aj my v PEVONI – Trading Academy.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Pevoni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *