Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Európa začala týždeň poklesom, Amerika rástla

Investície 03.06.2013 | 20:23 0 Komentárov

Európske akcie začali nový týždeň pokleslom, USA rástlo: CAC 40 Index –0.71%, DAX -0.76%, FTSE 100 –0.88%, Dow Jones IA +0,92%, S&P 500 +0,59% a Nasdaq +0.27%

Podrobnejší pohľad na trhy pripravil Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy: 

  • Čína: Výsledok indexu nákupných manažérov výrobného sektora (výsl. 49.2, očak. 49.6). Ide o prvý pokles pod úroveň 50 od novembra 2012. Z dlhodobejšieho hľadiska môže ísť iba o mesačné zakolísanie z dôvodu zavádzania nových vládnych opatrení. V období, keď sa mení vládna politika, trvá istý čas, kým sa podnikatelia a spotrebitelia zorientujú a prispôsobia sa na nové podmienky. V prípade, že vládny plán bude vykazovať prvé známky úspechu, dôvera podnikateľov by sa mala zlepšiť.
  • Austrália: Výsledky maloobchodných tržieb (výsl. 0,2%, očak 0,3%). K veľkému prekvapeniu nedošlo. Dôležité bude sledovať zajtrajšie rozhodnutie RBA o úrokových sadzbách. Očakáva sa, že centrálna banka zajtra ponechá hlavné úrokové sadzby nezmenené na 2,75%, ale počas nasledujúcich sedení RBA by mohla sadzby ešte znížiť, ak sa ekonomike nebude dariť.
  • EU: Výsledky indexu nákupných manažérov výrobného sektora (výsl. 51.3, očak. 50.3). Ide o pozitívnu správu, nakoľko sa tento ukazovateľ po 3 mesiacoch prepadu dostal nad úroveň 50.
  • EU: Prezident ECB M. Dragi dnes predstavil počas svojej návštevy Číny novinárom svoje vyhliadky európskej ekonomiky. Oživenie ekonomiky predpokladá až na konci tohto roku. Vidí však už určité náznaky stabilizácie. ECB predstaví oficiálne úpravu svojich tohtoročných prognóz ekonomického rastu EU v štvrtok. Analytici očakávajú, že ECB zníži svoj tohtoročný výhľad rastu na úroveň –0,5%. Týmto by si ECB otvorila dvere k dodatočným monetárnym stimulom, ktoré sú už všeobecne očakávané.
  • Veľká Británia: Výsledky indexu nákupných manažérov (výsl. 51.3, očak. 50.3). Prezident BOE M. King vo včerajšom vyhlásení naznačil objavujúce sa náznaky zlepšenia britskej ekonomiky, aj keď výrobný sektor ešte nerastie ako by sa očakávalo. Predpokladá sa, že BOE na svojom zasadnutí vo štvrtok ponechá svoje stimuly v nezmenenej výške. Dnešné výsledky PMI dávajú nádej, že aj priemyselný sektor by mohol začať hrať pozitívnu úlohu v očakávanom zotavení britskej ekonomiky.
  • USA: Výsledok ISM Indexu nákupných manažérov výrobného sektora (výsl. –49.0, očak. 50.7). Ide o najslabší výsledok od júna 2009. Je to značný kontrast oproti posledným výsledkom z USA, ktoré boli skôr pozitívne. Ekonomika je stále krehká. Najdôležitejší report tohto týždňa budeme mať v piatok (nezamestnanosť a vytváranie pracovných príležitosti – NFP).

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Pevoni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *