Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Europarlament schválil základné bankové účty

Banky Peter Apolen 16.04.2014 | 13:37 0 Komentárov

Smernica sprehľadňuje štruktúru poplatkov a úrokových sadzieb platobných účtov a umožňuje tak klientom, aby si ľahko porovnali ponuky rôznych bánk. Zavádza pre banky i povinnosť poskytovať základný účet.

Právo na zriadenie základného platobného účtu budú mať všetky osoby s pobytom na území Európskej únie. Nebude tak možné odmietnuť žiadateľa, ktorý žije v inej krajine. Banky síce budú môcť od klientov požadovať vysvetlenie dôvodov záujmu o zriadenie účtu v danej krajine, no musia plne rešpektovať to, aby táto požiadavka neznamenala pre klienta prílišnú záťaž. O možnosti zriadiť si základné účet by mali klientov i aktívne informovať.

Základný účet má klientom možniť ukladanie peňazí na účet, výbery v hotovosti, vrátane internetových platieb a platieb kartou. Klienti by mohli uskutočniť neobmedzený počet transakcií, ktoré by neboli dodatočne spoplatnené alebo by sa na ne vzťahoval primeraný poplatok. Členské štáty sa môžu rozhodnúť, že základné platobné účty na ich území nebudú poskytovať možnosť prečerpania alebo určia maximálnu sumu a trvanie povoleného prečerpania.
V každom členskom štáte EÚ by mala okrem toho existovať aspoň jedna nezávislá internetová stránka porovnávajúca úrokové sadzby a poplatky, ktoré si banky účtujú za svoje služby.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *