Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Europoslanci rokovali o daňových únikoch v SR

Dane 24.01.2019 | 13:52 0 Komentárov

Poslanci Európskeho parlamentu z výboru TAX3 pre finančnú trestnú činnosť, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky vo štvrtok diskutovali o problémoch s finančnými podvodmi a daňovými únikmi na Slovensku, na ktoré upozorňoval Ján Kuciak.

Informáciu o tom priniesla na svojom portáli teraz.sk agentúra TASR.

Na rokovaní sa zúčastnili aj externí hostia zo Slovenska – prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka, prokurátor Radovan Kajaba z Generálnej prokuratúry SR, zástupcovia Finančného riaditeľstva SR Ladislav Hanniker a Ľubomíra Provazník a aj šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy.

V kompetencii výboru TAX3 je vyšetrovanie daňových a finančných podvodov v rámci Európskej únie (EÚ). Činnosť výboru končí po roku už tento mesiac. Následne vydá odporúčania pre Európsku komisiu, aby tá mohla prijať vhodné právne opatrenia za zastavenie karuselových podvodov a intenzívnejšiu spoluprácu medzi krajinami.

P. Bárdy mal podľa TASR informovať o práci J. Kuciaka a o podvodoch s vratkami DPH a zneužívaním eurofondov. Ďalej o prepojení na taliansku mafiu na najvyššie vládne kruhy, políciu a prokuratúru, pričom spomenul aj vyšetrovanie káuz Ladislava Bašternáka a Mariana Kočnera a ich väzby na vplyvných ľudí v krajine. Zástupcovia finančnej správy a prokuratúry opísali prácu oboch inštitúcií z hľadiska boja proti finančným a daňovým podvodom, spomenuli zavedenie kontrolného výkazu pre platičov DPH a akčné plány a opatrenia, ktoré boli prijaté.

Europoslanci sa zaujímali o viaceré súvislosti spojené s vraždou J. Kuciaka. Pýtali sa na aktivity talianskej mafie a drogovú stopu belgických kriminálnikov s talianskymi koreňmi, na možnosti spolupráce slovenských vyšetrujúcich orgánov s Europolom, na ochranu novinárov a oznamovateľov prípadov korupcie na Slovensku. Hovorilo sa aj odhalenom pokuse o vraždu Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *