Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Európska ekonomika sa začína opäť ochladzovať. Politici a ECB budú musieť konať

Makroekonomika 25.09.2020 | 10:07 0 Komentárov

Pokrízová obnova európskej ekonomiky je nateraz u konca. Najnovšie čísla predstihových ukazovateľov nie sú vôbec potešujúce. Európska ekonomika začína stagnovať.

Index nákupných manažérov PMI v sektore služieb najnovšie klesol o 2,9 na 47,6 bodu z predchádzajúcej hodnoty 50,5. Ide o prvý pokles od mája tohto roku. 

Zmenu trendu dokazuje aj index spotrebiteľskej dôvery GfK v Nemecku, ktorý stagnuje na úrovni mínus 1,6 percenta, čo je hlboko pod predkrízovým 9,9 percentom. Štatistiky naznačujú rastúce obavy z dopadu druhej vlny pandémie, ktorá sa prejaví najmä v sektore služieb, v reštauráciách, hoteloch, doprave, cestovnom ruchu, či kultúre. 

Oživenie v tvare písmena K

Obnova ekonomiky tak bude mať v Európe s najväčšou pravdepodobnosťou tvar písmena K. Znamená to, že kým niektorým krajinám, odvetviam, či spoločnostiam sa bude dariť z krízy oživiť, iné štáty, sektory a firmy budú padať. Tento rozdiel je najviac viditeľný v porovnaní priemyslu a služieb. V Nemecku je napríklad už dnes index PMI pre priemysel na úrovni 56,6, čo najviac od leta roku 2018. Na druhej PMI pre služby naďalej klesá, aktuálne na 49,1. 

Vysvetlením je odlišný vývoj na cieľových trhoch. Kým zahraničný dopyt sa už citeľne obnovil, čo ženie nahor výrobné podniky, aktivita v sektore služieb je naďalej pod tlakom obáv z druhej vlny pandémie a ňou vyvolanými reštriktívnymi opatreniami. Potvrdzuje to aj situácia na pracovnom trhu. Zamestnanosť v priemysle sa už stabilizovala, kým služby hlásia ďalšie prepúšťanie. 

Treba pritom zdôrazniť, že index PMI vychádza zo situácie v predchádzajúcom mesiaci, teda ešte z obdobia, keď neboli znovuzavedené opatrenia sociálneho dištancu. V nasledujúcich mesiacoch preto môžeme očakávať ďalšie zhoršovanie čísel. 

Komisia a ECB budú musieť konať

Vývoj v tvare písmena K môžeme očakávať aj v rôznych častiach Európy. Na ohrozených odvetviach ako cestovný ruch je závislá najmä Južná Európa. Ak budú nákaza a preventívne opatrenia pokračovať v súčasnom trende, odnesú si to najmä krajiny periférie. Ešte viac sa tak zdôrazní trend dvojrýchlostnej Európy. 

Bude preto len otázkou času, kedy bude Európska komisia nútená navýšiť transfer finančnej pomoci zo schváleného balíka „EÚ novej generácie“. Dnes je už takmer isté, že ECB koncom tohto roka zvýši objem svojho programu výkupu aktív PEPP.

Najviac zraniteľnou krajinou Južnej Európy je bezpochyby Španielsko. Odsúhlasená podpora pre Španielov dnes predstavuje len 82 mld. eur a väčšina z nej je plánovaná na roky 2023 a 2024. Je to príliš málo a príliš neskoro na to, aby to krajine pomohlo vyrovnať sa s tak hlbokou krízou. 

Najnovšie zverejnené čísla by mali byť varovným prstom pre vlády a Európsku centrálnu banku. Mali by reagovať na zhoršenie epidemiologickej situácie s dostatočným predstihom. Ani dnes schválená európska rozpočtová a monetárna politika pritom nedokážu vrátiť kontinent na dráhu solídnej obnovy. 

Zo zdravotného hľadiska by sa mohlo podariť zvládnuť krízu lepšie

Na základe rastúceho počtu nových prípadov nákazy, počtu prijatých pacientov v nemocniciach, ako aj počtu úmrtí, je zrejmé, že čelíme druhej vlne pandémie. Vlády sú našťastie na rastúce nároky na zdravotníctvo lepšie pripravené ako na jar. Môžeme preto dúfať, že sa im podarí udržať zdravotnícku krízu pod kontrolou. 

Z ekonomického pohľadu je však extrémne komplikované vyhnúť sa ďalším reštrikciám, ktoré obmedzia mobilitu. To ešte viac naruší a ochromí už aj tak krehkú európsku ekonomiku. Najväčší nápor očakávame vo štvrtom kvartáli. K ochoreniu Covid-19 sa totiž pridá aj sezónna chrípka. Spotreba domácností a investície firiem budú preto pod tlakom.

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial