Streda 20. novembra. Meniny má Félix

Európska komisia chce sprísniť tvorbu rezerv k zlyhaným úverom

Banky 15.03.2018 | 11:34 0 Komentárov

Európska komisia chce bankám uložiť, aby si odkladali viac peňazí ako zábezpeku k zlyhaným úverom. Cieľom je ochrániť bankový sektor pred hromadením problematických úverov.

Zmena je súčasťou súboru opatrení, ktoré komisia predložila na rokovanie Európskeho parlamentu. Mali by preventívne zabrániť zhoršeniu kvality úverových portfólií bánk. Banky by si museli odkladať viac peňazí na krytie zlých úverov, no zároveň by sa mali zjednodušiť podmienky, za akých sa banky k rezervám dostanú. Zlyhaných úverov by sa tak mali môcť finančné domy, podľa slov komisie, v budúcnosti ľahšie zbaviť.

Najlepším liekom je prevencia,“ povedal Valdis Dombrovskis, podpredseda Európskej komisie pre euro a sociálny dialóg, ktorý má na starosti aj finančnú stabilitu a finančné služby. Cieľom je podľa neho zjednodušiť a urýchliť pokračujúce znižovanie objemu zlyhaných úverov v európskych bankách a zabrániť tomu, aby ich v budúcnosti opäť nahromadili.

V súčasnosti predstavuje celkový objem zlyhaných úverov (non-performing loans) v portfóliách európskych bánk 4,4 percenta z celkového objemu úverov, teda hodnotu 910 miliárd eur. Nejde o vysoké číslo. Situácia je však odlišná v krajinách periférie. V Grécku dosahuje napríklad podiel zlyhaných úverov až 47 percent. Vysoké percento vykazujú aj banky na Cypre, v Portugalsku a Taliansku. Naopak v Nemecku je to len 2,1 percenta. Slovenské banky sú podielom zlyhaných úverov pod štyrmi percentami pod európskym priemerom.

Opatrenia budú po schválení Európskym parlamentom musieť schváliť aj jednotlivé krajiny eurozóny.

Zdroj informácii: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *