Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

Európska komisia odsúhlasila Slovensku rozpočet s výhradami

Makroekonomika 20.11.2019 | 16:36 0 Komentárov

Európska komisia odsúhlasila návrh rozpočtu SR, ktorý počíta s deficitom 0,49 percenta HDP. Upozorňuje však na hrozbu „predvolebnej“ legislatívy na budúci rok.

Pri hodnotení štrukturálneho salda rozpočtu verejných financií Slovenska komisia identifikovala viaceré riziká. Napríklad oslabenie ekonomického rastu, ktoré by znížilo rozpočtové príjmy, rovnako tak zhoršenie externého obchodného prostredia a ďalšie upozornenie sa týka množstva predvolebnej legislatívy, ktorá, ak bude schválená, môže zásadne zmeniť usporiadaní verejných financií.

Komisia na druhej strane ocenila, že verejný dlh je bezpečne pod hranicou 60 percent HDP. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií SR.

„Je to úplne pochopiteľné a vzhľadom na aktuálnu situáciu sme podobné hodnotenie komisie očakávali. Mojim cieľom je, aby bol rozpočet schválený a nerobili sa v ňom už ďalšie zmeny, ktoré by znamenali zvýšenie deficitu na budúci rok. Stále máme zdravé verejné financie a ak sa neprejaví „predvolebná kreativita“ poslancov Národnej rady, dosiahne budúcoročný deficit 0,49% HDP“, uviedol na margo hodnotenie minister financií Ladislav Kamenický.

Komisia hodnotí rozpočty všetkých členských štátov. Z nich jedenásť štátov predložilo rozpočty, ktoré sú podľa nej viac či menej v súlade s kritériami Paktu stability a rastu. Pri ďalších štyroch krajinách, medzi ktorými je okrem Slovensko aj Fínsko, Slovinsko a Portugalsko, je možnosť, že nenaplnia požadované kritériá na 100 percent. Najhoršie spomedzi všetkých komisia zhodnotila rozpočty Francúzska, Španielska, Belgicka a Talianska.

O návrhu rozpočtu verejnej správy na najbližšie tri roky budú poslanci parlamentu rokovať už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 26. novembra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *