Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Európska komisia udelila vysokú pokutu za kartelovú dohodu bánk

Banky 16.05.2019 | 15:33 0 Komentárov

Európska komisia uzavrela niekoľko rokov trvajúce vyšetrovanie manipulácie s devízovými kurzami. Piatim bankám uložila pokutu vo výške 1 mld. eur.

Pokuta sa týka týchto finančných domov: britskej banky Barclays, škótskej Royal Bank of Scotland (RBS), japonskej Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) a amerických bánk Citigroup a JPMorgan. Do kartelu bola zapletená aj švajčiarska banka UBS. Tá však pokutu nedostala, pretože spolupracovala od odhalení podvodov.

Manipulácia sa týkala obchodov s 11timi menami – eurom, britskou librou, japonským jenom, švajčiarskym frankom, americkým, kanadským, novozélandským a austrálskym dolárom, ďalej dánskou, švédskou a nórskou koruny.

Vyšetrovanie EK ukázalo, že jednotliví obchodníci bánk si vymieňali citlivé informácie a obchodné plány ich klientov a koordinovali svoje obchodné stratégie prostredníctvom profesionálnych online diskusných miestností. Obchodné citlivé informácie sa týkali napríklad nevybavených objednávok zákazníkov, rozpätia dopytu a ponuky, otvorených rizikových pozícií a ďalších detailov o súčasných alebo plánovaných obchodných aktivitách.

Komisia zistila, že väčšina obchodníkov, ktorí sa zúčastňovali na neverejných diskusných fórach (chatroomoch), sa poznala na osobnej báze. Prvý prípad známy ako „Three Way Banana Split“ sa týka obdobia od decembra 2007 do januára 2013 a druhý prípad, označený ako „Essex Express“, zahŕňa obdobie od 14. decembra 2009 do 31. júla 2012.

Za prípad Three Way Banana Split komisia udelila pokutu vo výške 811,2 miliónov eur pre banky Barclays, Royal Bank of Scotland (RBS), Citigroup a JPMorgan. Druhé rozhodnutie sa týkalo kartelu Essex Express, do ktorého boli zaplatené spoločnosti Barclays, RBS a MUFG Bank. Tie dostali dovedna pokutu vo výške 257,7 miliónov eur.

„Rozhodnutia o kartelových dohodách vyslali jasný signál, že Európska komisia nebude tolerovať tajné dohody v ktoromkoľvek sektore finančných trhov. Správanie sa týchto bánk podkopalo integritu bankového sektora na úkor európskeho hospodárstva a spotrebiteľov,“ uviedla eurokomisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *