Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Európske akcie majú za sebou veľmi úspešný rok

Investície 03.01.2018 | 13:03 0 Komentárov

Európske akcie rástli vlani najrýchlejšie od roku 2013. Akciový index STOXX 600 si pripísal 7,7 percenta. Index DAX sa zvýšil o 12,5 percenta.

K rastu indexu STOXX 600 veľkou mierou prispeli technologické a ťažobné spoločnosti. Najúspešnejšie firmou z indexu sa stal výrobca čipov AMS. Cena jeho akcií sa vlani zvýšila o 208 percent.

Dobre si viedla aj frankfurtská burza, ktorej hlavný index DAX sa 7. novembra vyšplhal na rekordné maximum 13 525,56 bodu. Hlavný index talianskych akcií sa zvýšil o 13,6 percenta a index gréckych akcií dokonca o 24,7 percenta. O niečo horšie si viedli akciové indexy v Británii a Španielsku.

Hlavný britský akciový index FTSE 100 posilnil o 7,6 percenta a obchodovanie vlani uzavrel na novom rekordnom maxime 7 687,77 bodu. Španielsky index IBEX si pripísal 7,4 percenta.

Záujem o britské akcie podkopávala neistota okolo pripravovaného odchode krajiny z Európskej únie a na španielske akcie mala negatívny vplyv politická kríza v Katalánsku.

Európske akcie profitovali najmä z dobrých firemných výsledkov, priaznivých ekonomických podmienok a z relatívne pokojnej politickej situácie, uviedla to agentúra Reuters.

Podľa agentúry DPA k rastu akciových trhov prispela pretrvávajúca uvoľnená menová politika popredných centrálnych bánk. Americká centrálna banka Fed už síce začala s postupným zvyšovaním úrokov, Európska centrálna banka však ďalej drží svoje hlavné úrokové sadzby na rekordných minimách.

Investori zostávajú podľa agentúry Reuters ohľadom ďalšieho vývoja európskych akciových trhov optimistickí. Existujú však obavy, že ďalší rast kurzu eura by mohol podkopať firemné zisky a že politické riziká by mohli spomaliť hospodársky rast.

Jednotná európska mena si od začiatku roka pripísala zhruba 14 percent, čo predstavuje jej najlepší ročný výkon za posledných 14 rokov. No silný kurz eura môže mať negatívny dopad na zisky firiem vyvážajúcich tovary a služby z eurozóny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *