Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Európske akcie prevažne v červenom

Investície 19.07.2016 | 08:16 0 Komentárov

Začiatok obchodného týždňa bol z hľadiska makroekonomických správ extrémne chudobný. Vyhlasovala sa len inflácia Nového Zélandu, ktorá si medziročne pripisuje 0,4 %, čo je vzhľadom na očakávania analytikov negatívne, keďže boli na úrovni 0,5%. 

Medzikvartálna zmena je rovnaká ako ročná  0,4 %, čo je v súlade s predošlou hodnotou. V pondelok boli zatvorené aj všetky japonské banky, kvôli národnému sviatku v Japonsku známemu ako „Marine day“.

V pondelok priniesol volatilitu na trhy príhovor Martina Weale, člena Bank of England, ktorý sa vyjadroval predovšetkým k Brexitu a jeho dôsledkom. Na začiatku spomenul hlasovanie výboru, ktorý bol proti zmene v úrokových sadzbách. Jeho rozhodnutie odôvodnil tak, že „ nemám v úmysle predpovedať počasie“. Následne sa vyjadril že jeho úsudok je ovplyvnený predovšetkým aktuálnym dianím na trhu a nie domnienkami. Je však možné, že ľudia budú znižovať svoje výdavky hlavne pre obavy o znížení ich budúcich príjmov ako dôsledok Brexitu.

Ľud však podporilo vymenovanie novej premiérky a spotrebitelia tak môžu byť optimickejší. Neistota aj naďalej pretrváva vo vývoji inflácie, keďže predpovede BoE nepočítajú s brexitom, aktuálne sa už vypracováva nová správa. Výhľad HDP je mierne negatívny, pričom sa odhaduje, že sa nezaznamená žiadna výrazná zmena a HDP bude v krátkom období pokračovať ako doteraz.

V začiatku obchodného dňa európske akciové indexy otvorili v zisku, avšak počas dňa začali strácať. Ako jediný index, ktorý sa udržal v kladných číslach skončil britský FTSE 100, ktorý rástol o 0,39 %. Zvyšné akciové indexy zatvorili nasledovne: DAX –0.04%, CAC 40 –0.34 %, Euro Stoxx –0.32 %.

V USA neboli zverejnené žiadne dôležité fundamenty a trh upieral svoj pohľad predovšetkým na dianie v Európe. Hlavne americké akciové indexy tak zatvarajú v miernom zisku, a to nasledovne: SPX +0,23 %, Dow Jones +0,08 %, NASDAQ +0.52 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *