Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Európske akciové indexy v zelenom v očakávaní stimulov od ECB

V pondelok sa obchodovanie nieslo v pokojnom duchu. V Amerike sú dnes burzy z dôvodu osláv narodenia Martina Luthera Kinga zatvorené. To taktiež znamená, že dnes nebudú z USA zverejnené ani žiadne fundamentálne správy. Európa taktiež nezverejnila zásadnejšie dáta, takže sme sa museli uspokojiť s obmedzenou volatilitou. 

V skorých ranných hodinách boli zverejnené finalné dáta o priemyselnej produkcie v Japonsku, ktorá v novembri medziročne poklesla o 3.7 %. Z Európy sme sa dočkali aspoň výsledkov bežného účtu obchodnej bilancie za Eurozónu. Ten skončil 24.6 miliárd v prebytku, čo bolo o 6 miliárd menej ako bol trhový konsenzus. Švajčiarsko zverejnilo výsledky indexu cien výrobcov, ktoré v decembri oproti novembru poklesli o 0.4 %. Väčšinový konsenzus rátal s medzimesačným poklesom až o 0.6 %. 

Európske akciové indexy otvorili obchodovanie v zelenom. Nemecký akciový index DAX 30 otvoril obchodovanie v novom týždni o 0.78 % silnejší. Za spomínaným nárastom je presvedčenie obchodníkov, že ECB pristúpi k rozvoľneniu monetárnej politiky. Je pravdepodobné, že Európska centrálna banka na svojom štvrtkovom zasadnutí oznamí rozšírený nákup štatných dlhopisov. Trhom sa dnes šírili chýry, že prvé kolo nákupu by mohlo byť v objeme 550 miliárd eur. K tomuto kroku ju núti pretrvajúca deflácia a slabý hospodársky rast v Eurozóne. Nakoniec obchodovanie ukončili európske akciové indexy nasleodvne: DAX + 0.58 %,  FTSE + 0.43 %, CAC 40 +0.40 % , Euro Stoxx + 0.54 %.

Forexoví obchodníci využívajú aj naďalej každé väčšie posilnenie kráľovského páru na vstup do krátkej pozície na výhodnejších úrovniach. Momentálne je euro o 0.54 % silnejšie na cene 1.1630 EUR/USD. Dlhodobý výhľad je však pre euro negatívny. Po piatkovom prekvapujúcom zrušení pegu SNB na 1.2 EUR/CHF, sa dnes obchoduje frank oproti euru blízko parity. Momentálne je cena na úrovni 1.0198 EUR/CHF. Ruský rubeľ dnes voči americkému doláru posilňuje o 0.65 % na cene 64.8833 USD/RUB.

Na komoditnom trhu strácala cena ropy, ktorá reaguje na zvyšujúcu produkciu krajín OPEC-u a rastúci prebytok na strane ponuky. Americká ľahká ropa stráca 1.54 % a znova sa tak ocitla pod 48 USD/bbl. Severomorský Brent stráca 1.40 % a obchoduje sa pod 50 USD/bbl. Zlato zaznamenáv miernu stratu 0.31 % a striebro 0.39 %.   

Dušan Šedík, junior analytik Capital Markets o.c.p., a.s

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial