Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Európske banky sa už nemusia stresovať

Hľadanie smeru na akciových trhoch v Európe vyústilo ku koncu predchádzajúceho týždňa do slušných ziskov.

Výnimkou potvrdzujúcou tento výrok sa stalo Maďarsko, nakoľko maďarský BUX poklesol o 2.5 percenta. Príčiny prepadu v čase výraznéhorastu ostatných európskych trhov, z ktorých najráznejší rast dosiahli holandský AEX  +4.1 percenta a rakúsky ATX  +3.3 percenta, sa hľadajú v prerušení rokovania maďarskej vlády s MMF a EÚ o ďalšom čerpaní záchranného úveru.

Stav americkej ekonomiky si podľa šéfa FED-u vyžaduje ponechanie úrokových sadzieb na mimoriadne nízkej úrovni po dlhšiu dobu, Ben Bernanke však svojim výrokom o extrémne neistom výhľade ekonomiky krajiny prispel k rastúcej nervozite býkov. Tí však svoju pozornosť zamerali skôr na výsledkovú sezónu, ktorá odhalila prevažne pozitívne výsledky, miestami aj s nečakanými prekvapeniami (Goldman Sachs).

K normalizácii situácie v strede týždňa prispelo aj podpísanie zásadnej reformy regulácie finančného sektora americkým prezidentom Obamom. Akciové trhy v USA si tak pripísali výraznejšie zisky, ako tie európske.V posledný deň obchodného týždňa celý svet očakával výsledky záťažových testov európskych bánk. Z celkových 91 testovaných bánk sitom stres-testov neprešlo sedem bánk, grécka ATE Bank, nemecká Hypo Real Estate a ďalších 5 španielskych sporiteľní.

Silu sektora bázických materiálov za minulý týždeň dokazovali spoločnosti ArcelorMittal a KGHM. Najväčší svetový výrobca ocele, ArcelorMittal vo štvrtok ohlásil akvizíciu spoločnosti OJSCBeryslav Construction Materials Plant v Ukrajine, cez ktorú  plánuje zabezpečiť potrebné dodávky vápenca svojej dcérskej spoločnosti OJSC ArcelorMittal Kryviy Rih. Spoločnosť taktiež dospela k dohode s africkou spoločnosťou Kumba na odber železnej rudy z bane Sishen. Akcie spoločnosti si v Holandsku pripísali viac ako 11 percent na 25.3 eura.

K ďalšej spolupráci môže dôjsť medzi poľskou hutníckou spoločnosťou KGHM Polska Miedz SA a kanadskou Abacus Mining &Exploration Corp. a to už v strede augusta. V rámci joint-venture odkúpi KGHM 51 percent akcií spomínanej spoločnosti za 37miliónov dolárov a obdrží aj opcie s právom kúpy ďalšieho 29-percentného podielu za maximálnu sumu 35 miliónov dolárov. Akcie KGHM zdraželi o 10.8 percenta na 104 poľských zlotých.

Tento týždeň sa zameriame na sledovanie pokračujúcej výsledkovej sezóny v USA, kde okrem iných ohlásia výsledky spoločnosti Eastman Kodak, Visa, BP a taktiež v Európe, kde očakávame reporty Colgate-Palmolive, Merck a iných. Ďalejočakávame správu ECB o bankových pôžičkách ako aj béžovú knihu FED-u, vývoj spotrebiteľskej dôvery za júl v Eurozóne ak oaj v USA, mieru nezamestnanosti v júni a odhad inflácie za júl v Eurozóne.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *