Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

Európske banky tento rok na burzách výrazne oslabili

Banky 31.12.2018 | 11:50 0 Komentárov

Európske banky sú na tom najhoršie od krízy eurozóny zo začiatku tohto desaťročia. Ich akcie, podľa denníka Financial Times stratili 25 percent.

Prepad hodnoty akcií európskych bánk stál podľa denníka akcionárov zhruba 380 mld. dolárov. (338 mld. eur). Najviac klesli akcie Deutsche Bank – až o 53 percent. Dôvodom bola aféra prania špinavých peňazí a vyšetrovanie zamestnancov banky. Ďalšími dôvodmi poklesu záujmu investorov bola nízka ziskovosť európskych finančných ústavov, záporné úrokové sadzby, ale aj očakávaný odchod Veľkej Británie z Európskej únie.

Európskym bankám neprajú rôzne škandály či geopolitické a makroekonomické otrasy. Problémom sa tak tento rok stal napríklad brexit či politická situácia v Taliansku. Politika nebude voči bankám prajná ani v budúcom roku. Otázka brexitu kulminuje a môže negatívne ovplyvniť britské banky. Tamojšie finančné inštitúcie môžu stratiť možnosť pôsobiť na kontinentálnom trhu.

Na druhej strane by v prospech bánk mohlo hrať očakávané zvýšenie úrokových sadzieb ECB. Výnosy dlhopisov už rástli tento rok. Na jeseň budúceho roka by sa k nim mali pridať aj úrokové sadzby. Banky tak budú mať viac možností na rast výnosov a tvorbu zisku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *