Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Európske indexy v červenom

Investície 28.07.2016 | 22:05 0 Komentárov

Štvrtok bol z hľadiska makroekonomických dát bohatý a v EU priniesol prevažne pozitívne dáta, aj napriek tomu zatvárali európske akciové indexy v červených číslach. Pred otvorením európskeho trhu sa vyhlasovala miera nezamestnanosti v Španielsku. 

Táto miera poklesla z 21 % na aktuálnych 20 %, analytici predpovedali pokles len na 20,50 %. Následne sme sa dozvedeli mieru nezamestnanosti aj vo Švédsku, ktorá taktiež prekonala očakávania analytikov, ktorý predpovedali zvýšenie nezamestnanosti na 7,9 %. Tieto predpoklady sa nenaplnili a nezamestnanosť stagnovala na úrovni 7,6 %. Vo Švédsku sa vyhlasovali aj maloobchodne tržby, ktoré medziročne rastú o 3,2 %, pri očakávaní +4,2 %.

Na mesačnej báze sa nachádzajú v záporných číslach na úrovni –0,6 %, pričom v mesiaci máj zaznamenali rast o 1,7 %. Zmena v nezamestnanosti sa vyhlasovala aj za najväčšiu ekonomiku v EU, ktorá zaznamenala pokles v počte nezamestnaných o 7000 ľudí. Miera nezamestnanosti však ostala nezmenená na úrovni 6,1 %, čo je v súlade s očakávaniami a aj predošlou hodnotou. V Nemecku sme sa dozvedeli aj infláciu, ktorá si medziročne pripisuje 0,4 %, čo je mierny rast vzhľadom na hodnotu z minulého roku, ktorá bola na úrovni 0,3 %.

Na mesačnej báze sa jej darilo podobne a vzrástla z 0,1 % na 0,3 %, čo je v súlade s očakávaniami analytikov. Hlavné európske akciové indexy  na zverejnené fundamentálne dáta nereagovali a obchodný deň zatvárajú v červených číslach. DAX –0.43 %, CAC 40 -0,59 %, FTSE 100 –0.44 % a Eurostoxx –1,11 percentuálnych bodov.

V krajine za oceánom sa nevyhlasovali skoro žiadne makroekonomické dáta. Investori v USA sledoval len zmenu v počte nových žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré vzrástli o 266 tisíc  pri očakávaní 262 tisíc. Obchodovanie na americkom trhu tak bolo o niečo menej volatilné ako v EU, čo je jasné vidieť aj na pohyboch hlavných akciových indexov, ktoré zatvárajú obchodnú seansu nasledovne: S&P500 +0.16 %, Dow Jones –0.09 % a NASDAQ +0,30.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *