Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Európske poisťovne poskytujú veľmi atraktívnu dividendu

InvestíciePoistenie 15.08.2016 | 19:48 0 Komentárov

Európsky poistný sektor dosahuje šesť percentný výnos, čo je veľmi atraktívne. Je to viac ako ktorékoľvek iné porovnateľné odvetvie. Poisťovne majú totiž svoje podnikanie postavené na naozaj robustnom biznis modeli, ktorý dokáže zarobiť aj v takomto prostredí.

Vďaka expanzívnym monetárnym politikám naprieč celým svetom sú úrokové sadzby už dlhšiu dobu na veľmi nízkych úrovniach, čo spôsobuje, že výnosy na dlhopisoch, ako aj zisky na akciových trhoch, sú veľmi nízke. Investori preto všemožným spôsobom doslova naháňajú výnosy, či už to bolo expozíciou na spotrebiteľské trhy alebo na oblasť telekomunikácií. Nájsť uspokojivý výnos je dnes veľmi ťažké.

Je tu však jeden segment, ktorý v tejto chvíli svojimi vysokými výnosmi doslova kričí. Je to oblasť európskych komerčných poisťovní. Očakávaná dividenda tu dosahuje až šesť percent. Treba tu samozrejme brať do úvahy tlak nízkych sadzieb na investičné výnosy pre klientov poisťovní a samozrejme aj konkurenčný boj, ktorý na tomto trhu prebieha.

Napriek tomu sektor sľubuje šesť percent výnosu, čo je veľmi atraktívne. Viacero z veľkých hráčov na trhu má totiž svoje podnikanie postavené na naozaj robustnom biznis modeli, ktorý dokáže zarobiť aj v takomto prostredí.

Keď sa pozrieme do budúcnosti, európska ekonomika začína rásť. Môžeme teda predpokladať, že konkurencia v poistnom sektorom, a teda aj tlak na marže, bude postupne slabnúť. Na druhej strane prostredie nízkych sadzieb tu ešte budeme s veľkou pravdepodobnosťou nejaký čas mať. Napriek tomu si myslíme, že poistný sektor v Európe bude naďalej generovať slušný prevádzkový zisk, čo udrží dividendový výnos naďalej vysoko.

Jedným zo spôsobov, ako sa môžete zviesť na tomto trende, je kúpiť si ETF celého odvetvia. Problémom však môže byť, že ETF viacerých európskych odvetví majú len veľmi nízku likviditu. Môže teda byť niekedy dosť veľký problém zaujať u nich pozíciu, v prípade, ak máte objemné portfólio. Druhou možnosťou teda je investovať priamo do akcií niektorých hráčov poistného biznisu.

Keď sa pozrieme na iné regióny, alebo odvetvia, hoci i na dlhopisy z rozvíjajúcich sa krajín, alebo rizikové firemné dlhopisy z USA, nepodarí sa nám nájsť vyšší výnos, ako aktuálne na európskom poistnom trhu. Porovnávame teda šesť percent poisťovní s 5,8 percentom na rozvíjajúcich sa trhoch a 5,5 percentom v USA. Z toho pohľadu je to podľa nás veľmi atraktívna príležitosť. 

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *