Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Európske trhy v zisku

Piatkový obchodný deň odštartovali akciové trhy v Ázií. Čínske akciové benchmarky uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 0,51%, SHANGHAI COMP. 0,43%, SHENZHEN COMp. 0,81%. Japonské akciové indexy uzatvárali rovnako tak v zisku, pričom TOPIX si pripísal rast o 0,75%, NIKKEI 225 +1,07%.

Pozitívne naladený ostali aj investori v Európe, akciové indexy uzatvárali nasledovne: EuroStoxx +1,06%, FTSE 100 +1,19% , CAC 40 +0,98%, DAX +0,85%. Veľmi pozitívny vývoj zaznamenal finančný respektíve bankový sektor v Európe. Akcie veľkých európskych bánk rástli o viac ako 5% a za posledných 24 hodín si pripísali viac ako 8%.

Akcie bankového sektora si posledných dňoch pripisovali výrazne straty, tie boli zmazané za posledných 24 hodín. Finančný sektor predovšetkým hľadel na prejav predstaviteľov ECB, pozícia banky v monetárnej politike ostáva nemenná a naďalej monitoruje trhy a ich reakciu na zmeny, ktoré banka zaviedla ešte na marcovom zasadnutí. Riziká v nasledujúcom období vidíme predovšetkým v blížiacom sa referende, kde Briti budú rozhodovať o budúcom zotrvaní krajiny v Európskej únii.

Predstavitelia ECB dlhší čas pracujú aj s prípadným scenárom tzv. Brexitu, kedy banka pripúšťa dodatočné intervencie. ECB popritom spolupracovala aj s komerčnými bankami, ktoré rovnako tak musia byť pripravené na scenár Brexitu. Aktuálne ECB odkupuje aj korporátne dlhopisy s cieľom dodať na trhy dodatočnú likviditu.

Nálada na trhoch v USA je priklonená na stranu pesimizmu čo sa viditeľne prejavuje aj na akciových trhoch, ktoré od začiatku júna naberajú medvedí trend. Americká ekonomika sa potyká s poklesom produkcie a investícii. Indikátorov je niekoľko, index nákupných manažérov vo výrobe (PMI) od konca roka 2014 klesá z hodnoty 56,2 až 50,7 b na začiatku júna. Chicagský PMI vykázal za rovnaké obdobie podobný vývoj kedy z hodnoty 66,2 b. klesol na začiatku júna až na 49,3 b.

Aktuálne dáta z trhu práce priliali olej do ohňa a aktuálne sa vedie diskusia nad možnou ekonomickou recesiou v USA. Vykazované údaje HDP za 4.Q respektíve 1.Q sú neuspokojivé. Avšak podobný vývoj môžeme evidovať aj za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Je otázne či aktuálne dáta sú skôr výsledkom predchádzajúceho útlmu alebo ide o viac ako dvojročný nepriaznivý vývoj, ktorý môže signalizovať ešte väčšie problémy ekonomiky v USA?

Zdržanlivý je aj Fed, ktorý mal naplánovaný úplne iný scenár a je už viac menej isté, že základnú sadzbu zvýši Fed maximálne raz, pričom analytici očakávajú, že sa k takému kroku Fed rozhodne až v decembri. Aj z toho dôvodu americké akciové indexy opäť uzatvárajú obchodný deň v červených číslach a to nasledovne DOW JONES –0,33%, S&P 500–0,33%, NASDAQ –0,92%.

Zlato sa neudržalo nad 1300 dolárov za uncu. Naopak piatkový obchodný deň prial obchodom s futures na ropu. Oba trhové benchmarky si pripísali zisk viac ako 4%. Pod pozitívny vývoj sa podpísal oslabujúci dolár.

Peter Benko, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *