Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Európsky orgán práce bude sídliť v Bratislave

EURO 13.06.2019 | 11:12 0 Komentárov

Slovensko dostane svoju prvú inštitúciu Európskej únie. Ide o Európsky orgán práce (ELA), ktorý bude sídliť v hlavnom meste.

Rozhodnutie o tomu urobila Rada pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu vo štvrtok 13. júna. O lokalizáciu organizáciu súperilo okrem Slovenska ešte Bulharsko, Lotyšsko a Cyprus. V prvej fáze záujem vyjadrilo aj Rumunsko a Chorvátsko.

Slovensku vyjadrilo pri hlasovaní podporu 15 krajín, medzi nimi napríklad Veľká Británia, ale aj krajiny V4, či niektoré severské štáty.

Hovorí sa už i o konkrétnej adrese nového úradu. Mala by ním byť budova v okolí novej autobusovej stanice a biznis centra na Landererovej ulici.

Hlavným poslaním inštitúcie Európskeho orgánu práce bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia pracujúcich. Jeho cieľom bude zvýšiť informovanosť občanov a firiem pri mobilite pracovnej sily.

Rovnako tak však aj koordinácia represie medzi členskými štátmi, najmä pokiaľ ide o vykonávanie spoločných inšpekcií. Organizácia bude pôsobiť aj ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi jednotlivými členskými štátmi.

Ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Agentúra bude mať približne 140 zamestnancov, z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty.

Zdroj informácie: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *