Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Európsky platobný report 2016 spoločnosti Intrum Justitia

Ostatné správy 22.06.2016 | 10:00 0 Komentárov

Spoločnosť Intrum Justitia zverejnila výsledky exkluzívneho celoeurópskeho prieskumu Európsky platobný report (EPR) 2016. Zozbierali v nej údaje od viac ako 9500 spoločností v Európe, pričom 200 z nich bolo zo Slovenska. Report tak opäť ponúka prehľad o platobnej morálke a finančnom zdraví európskych firiem.

  • Menej časté využitie služieb inkasných agentúr

12 percent spomedzi slovenských spoločností, ktoré sa zúčastnili nášho prieskumu, tvrdí, že postupuje neuhradené faktúry inkasnej agentúre po uplynutí určitého počtu dní po dobe splatnosti faktúry. Pri všetkých európskych podnikoch, ktoré sa zúčastnili prieskumu, je toto číslo až o 37 percentuálnych bodov vyššie (49%), z čoho vyplýva, že slovenské podniky využívajú služby inkasných agentúr podstatne menej často.

„Dokonca ďalších 64% slovenských firiem nevyužíva služby inkasných spoločností vôbec. Pre porovnanie, podľa výsledkov za celú Európu je to len 39%, čiže o celých 25 percentuálnych bodov menej,“ dopĺňa ďalší výrazný rozdiel z prieskumu  Martin Musil, Managing Director Intrum Justitia Slovakia. 

  • Skoro polovica opýtaných sa stretla s požiadavkou na dlhšie doby splatnosti

45 percent slovenských respondentov sa sťažuje, že sa stretli s požiadavkou na akceptovanie dlhších dôb splatnosti, než im vyhovovalo. Pri všetkých európskych podnikoch, ktoré sa zúčastnili prieskumu, je však toto číslo len o jeden percentuálny bod vyššie (46 percent). Martin Musil, Intrum Justitia Slovakia: „Hoci sa v tomto parametri Slovensko konečne  dostalo k lepšiemu výsledku ako je európsky priemer, požadovanie dlhšej doby splatnosti je pre naše podnikateľské subjekty stále veľký problém.“  

  • Nízka úroveň opatrení proti nevymožiteľným pohľadávkam

44 percent spomedzi slovenských spoločností, ktoré sa zúčastnili nášho prieskumu, tvrdí, že nemajú prijaté žiadne z uvádzaných opatrení proti nevymožiteľným pohľadávkam (bankové záruky, poistenie úverov, kontrola úverov, platby vopred, inkaso pohľadávok, faktoring). „Zodpovedajúca hodnota na úrovni Európy je pritom len 25 percent,“ spresňuje porovnanie Martin Musil z Intrum Justitia Slovensko. „Výsledkom je, že slovenské podniky sú podstatne menej chránené než ich európski kolegovia.“ 

Slovensko (porovnanie 2015/2016):

  • Slovensko si polepšilo v oblasti platobnej disciplíny

Súčasťou reportu je aj Európsky platobný rizikový index, ktorého výpočet je založený na 3 zložkách- platobnej morálke, riziku oneskorenej platby a dopadu oneskorenej platby. Index je vypočítaný na stupnici od –2 (najhorší výsledok) do 2 (najlepší výsledok).

Podľa výsledkov EPRI 2016 sa Slovensko umiestnilo na 5.mieste, čím si v porovnaní s predchádzajúcim rokom polepšilo o 5 miest. V celkovom poradí krajín sa tak dostalo pred Maďarsko aj Českú republiku, z krajín strednej Európy dosiahlo lepší výsledok už len Rakúsko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *