Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Euroskupina má nového predsedu

EUROMakroekonomika 10.07.2020 | 11:55 0 Komentárov

Zoskupenie ministrov financií krajín eurozóny bude viesť írsky minister financií Paschal Donohoe.

Dva a polročné funkčné obdobie doterajšieho predsedu – Portugalčana Maria Centena, sa končí. Rozhodol sa ďalej nekandidovať.

Pôvodne mali o pozíciu záujem traja kandidáti. Okrem írskeho ministra financií to bol aj luxemburský minister financií Pierre Gramegna a španielska ministerka hospodárstva Nadia Calvinová. Luxemburčan však neskôr svoju kandidatúru stiahol.

Prvé zasadnutie Euroskupiny pod novým vedením je naplánované na 11. septembra. Euroskupina je neformálne zoskupenie ministrov financií 19 krajín platiacich eurom. Úlohou je nájsť dohodu na finančných a ekonomických otázkach ešte pred záväzným rozhodnutím Európskej rady.

Nového lídra Euroskupiny čaká v nadchádzajúcom období náročná úloha. Bude musieť nájsť kompromis medzi pohľadom úsporného a striktného severu a zadlženým a finančne napätým juhom. V Taliansku napríklad čoraz viac rastú separatistické nálady, podľa ktorých Európa apeninskej krajine nepomáha dostatočne. Tá si totiž nedokáže sama požičať na finančných trhoch dostatok peňazí, pretože už pred krízou bola enormne zadlžená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial