Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Eurozóna bude mať vlastný rozpočet

EURO 21.06.2018 | 16:04 0 Komentárov

Krajiny združené v Európskom menovom systéme, tzv. eurozóna, budú mať spoločný rozpočet. Ten by mal slúžiť na dorovnanie ekonomickej úrovne jednotlivých krajín eurozóny.

Na vytvorení jednotného rozpočtu pre eurozónu sa predbežne dohodli Angela Merkelová a Emmanuel Marcon. Ide o predbežný návrh, ktorý budú teraz diskutovať lídri krajín Európskej únie na summite, ktorý sa uskutoční 28. a 29. júna. Rozpočet eurozóny by mal podporiť ekonomickú konkurencieschopnosť regiónu.

Podľa E. Macrona by rozpočet mal byť funkčný už v roku 2021. Zatiaľ však nie sú známe detaily jeho fungovania. Rozpočet je len jedným z opatrení, ktoré je súčasťou 8-stranovej deklarácie s názvom Obnova európskych sľubov bezpečnosti a prosperity. A. Merkelová po rokovaní povedala: „Otvárame novú kapitolu.“

Dodala, že rozpočet sa bude používať na posilnenie ekonomickej konvergencie krajín eurozóny. „Vieme, že hospodárska a menová únia môže zostať neporušená, len ak konvergujú ekonomické politiky,“ povedala nemecká kancelárka.

„Bude to reálny rozpočet s ročnými príjmami a výdavkami,“ uviedol E. Macron. „Toto je politický záväzok, ktorý sme prijali spoločne a ktorý bude vyžadovať technickú prácu na ministerskej úrovni do konca roka,“ dodal s tým, že na veľkosti rozpočtu a detailoch jeho financovania sa ministri jednotlivých krajín dohodnú do konca tohto roka.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *