Sobota 24. augusta. Meniny má Bartolomej

Eurozóna sa rúti do problémov

Makroekonomika 06.12.2018 | 14:33 0 Komentárov

Dôvera európskych spotrebiteľov klesá a v ekonomikách eurozóny sa objavuje čoraz viac problémov. Signály nie sú priaznivé. Situácia je najhoršia v Nemecku.

Stret s realitou v ekonomikách eurozóny pokračuje. Ekonomické výsledky boli horšie, než sa čakalo, najmä pokiaľ ide o dôveru zákazníkov. Index ekonomického prekvapenia, ktorý zostavuje Citi bank, je aktuálne na najnižších hodnotách od marca 2016, má hodnotu mínus 62,9 bodu.

Tento pokles prispel k tlaku na európske akcie, ktoré sú od začiatku tohto roka v klesajúcej tendencii. Vysvetľuje to tiež rozdiel medzi výkonmi akciových trhov v eurozóne a v USA. Pokiaľ budú ekonomické údaje naďalej nedostatočné, táto situácia zrejme pretrvá i naďalej.

Aj ďalšie ukazovatele stavu európskej ekonomiky sú neuspokojivé. Indikátor rastu EuroCOIN klesá zo svojho maxima v roku 2017 na aktuálneho len 0,47 percenta. Naznačuje to, že rast HDP eurozóny bude aj vo štvrtom štvrťroku nevýrazný a že Európska centrálna banka bude musieť na svojom rokovaní plánovanom na 13. december znížiť vyhliadky rastu HDP na obdobie budúceho roka.

Okrem politický rizík, o ktorých sa všeobecne hovorí, sú za aktuálnym spomalením najme tri hlavné faktory.

1.Nemecko, ktoré je často považované za lokomotívu Európy, stráca svoju energiu

 

 

Rast HDP v Nemecku sa spomaľuje. Dôvodom je obchodný pesimizmus a problémy v automobilovom odvetví. Sentiment v automotive je horší ako v ostatných sektoroch a blíži sa k svojim tohtoročným minimám.

Po niekoľko desaťročí predstavoval automobilový priemysel to najlepšie z nemeckej ekonomiky a tvoril približne 14 percent HDP. Dnes bojuje s radom problémov spojených s nástupom elektromobility, ako aj s celkovým poklesom dopytu na globálnom trhu.

Dva najväčšie trhy – Spojené štáty a Čína – zažívajú pokles tržieb. V Spojených štátoch je predaj automobilov v porovnaní s minulým rokom výrazne nižší, čo by mohlo vážne ovplyvniť vyhliadky na dopredaj modelov za rok 2018 a predstavenie modelov pre budúci rok.

V Číne je situácia oveľa horšia: kvôli spomaleniu rastu vykázal predaj automobilov v septembri najväčší pokles za sedem rokov. Pridajme tomu hrozbu nových amerických ciel, ktorá vyhliadky pre nemecký export a celú ekonomiku určite nezlepšuje.

2.Ponuka úverov je príliš slabá na to, aby dostatočne stimulovala rast

 

 

Väčšina z oživenia európskej ekonomiky po finančnej kríze pripadá na vrub akomodatívnej politike ECB. Tá poskytla lepší prístup k úverom domácnostiam, čo podporilo domáci dopyt, ktorý preto mohol rásť rýchlejším tempom ako rast príjmov. Podľa nás bola ponuka úverov jedným z najdôležitejších faktorov rastu domácej spotreby v eurozóne.

Medzi úverovým impulzom a domácou spotrebou je korelácia 0,8 percenta, čo je vysoké číslo. No podľa nášho predstihového ukazovateľa dosiahol úverový impulz svoj vrchol v lete roku 2015. Hoci pozitívne dôsledky pretrvávajú, dnes sme už dávno za týmto vrcholom.

V skutočnosti je úverový impulz kvôli normalizácii monetárnej politiky už takmer nulový. Naznačuje to, že začal nový reštriktívny úverový cyklus. Peňažný agregát M1, ktorý predstihuje domáci dopyt o jeden rok, je ďalším dôkazom, že ekonomika sa bude aj v budúcom roku spomaľovať. HDP teda podľa nás bude rásť pomalšie, ako sa očakáva.

3.Ekonomický rast eurozóny rastie a padá s rastom v Číne

 

 

Za prekvapivým poklesom nemeckého rastu HDP je aj niečo viac ako len pokles úverového impulzu v eurozóne. Je za ním aj Čína. Nemecký index podnikateľského sentimentu IFO a index Li Kegiang môžeme považovať na spoľahlivé indikátory ekonomického ratu v Číne. Pozorujeme, že čínsky rast vždy ťahá zo sebou aj podnikateľský sentiment v Nemecku. Nie to žiadnym prekvapením, pretože Nemecko je jednou z mála krajín, ktoré masívne vstúpili na čínsky trh.

Všetky dáta počnúc májom tohto roka síce potvrdzujú, že Čína sa rozhodla podporovať domácu ekonomiku novými úvermi, aby tak vykompenzovala negatívny dopad obchodnej vojny. Efekty sú však zatiaľ obmedzené. Potrvá ešte niekoľko mesiacov, kým sa pozitívne prejavia aj na nemeckej ekonomike.

Závery:

– Všeobecné očakávania ekonomického rastu v eurozóne sú stále príliš optimistické. Povedie to zákonite k sklamaniu trhov v budúcom roku.

– Nadchádzajúce zasadnutie ECB prinesie konečné rozhodnutie o ukončení kvantitatívneho uvoľňovania, ako aj viac podrobností o reinvestíciách dlhopisov po splatnosti. Pozornosť sa však upiera najmä na nové makroekonomické odhady. V budúcom roku očakávajte viac holubičí prístup.

– Nemecko je príliš závislé na svojom automobilovom priemysle, ktorý zatiaľ nedokázal zachytiť nástup elektromobilov. Predstavuje tak slabinu celej krajiny, ktorú je potrebné v nadchádzajúcich rokoch pozorne sledovať.

Christopher Dembik, makro stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *