Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Exekútor môže strhávať i z nemocenskej

Pred exekúciou nie sú ochránené ani nemocenské dávky. Minimálna suma, na ktorú nemôže exekútor siahnuť je v súčasnosti 118,85 eura na osobu a chránená je do istej miery i vyživovacia povinnosť detí. No na zvyšok si môže exekútor v Sociálnej poisťovne nárokovať.  

Ako uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, poisťovňa vykonáva zrážky na podnet exekútora.  

Pre poberateľov akejkoľvek dávky zo Sociálnej poisťovne, okrem poberateľov dôchodkov, platí, že základnou sumou, ktorá musí poistencovi ostať k dispozícii, je 60 % zo sumy životného minima, čo je od 1. júla minulého roka 118,85 eura,“ uviedol Višváder.

Ak má exekvovaná osoba vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu alebo manželke, resp. manželovi, k základnej sume sa priráta ešte 25 % zo sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu. To je od 1. júla minulého roka čiastka 49,52 eura na každú vyživovanú osobu. 

V prípade poberateľov dôchodkov zo Sociálnej poisťovne sa zvýšila suma, na ktorú nemôže exekútor siahnuť. Od 1. novembra vlaňajška sa nesmie zraziť z nemocenskej dávky suma vo výške životného minima, čo je aktuálne 198,09 eura. 

Do konca minuloročného októbra dokedy muselo ostať poberateľovi dôchodku len 60 % zo životného minima a zvyšok podliehal exekúcii, evidovala Sociálna poisťovňa 34 334 dôchodcov s exekúciou. Po novom to už je o 11 tisíc menej dôchodcov.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial