Streda 12. augusta. Meniny má Darina

Slovenská komora exekútorov varuje pred nezodpovedným zadlžovaním sa pred Vianocami

Nebankové subjekty 04.12.2017 | 11:05 0 Komentárov

Slovenská komora exekútorov upozorňuje, že neuvážené výdavky na darčeky a vianočné nákupy môžu viesť k dlhovej špirále, ktorá sa neraz končí až exekúciou.

„V predvianočnom čase sú občania aj pod vplyvom nákupnej horúčky a spotrebiteľských reklám náchylní podľahnúť emóciám a prevziať na seba finančné bremeno, ktoré neskôr nedokážu zvládnuť,“ konštatuje hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová. Vyzýva preto spotrebiteľov, aby dôkladne zvážili, či si v súvislosti s nákupmi vianočných darčekov vezmú nové úvery.

„Svoje dlhy totiž raz budú musieť splatiť a veriteľov, žiaľ, nebude zaujímať, že o ne požiadali pod vplyvom emócií a v túžbe urobiť radosť svojim najbližším,“ upozorňuje podľa agentúry TASR S. Kolesárová.

Nesplácanie úverov vedie totiž neraz k ďalším pôžičkám, no zvyčajne už za podstatne nevýhodnejších podmienok. Ľudia sa tak dostávajú do dlhovej špirály, ktorá sa môže skončiť u exekútora.

„Ak sa už ľudia predsa len rozhodnú využiť možnosť pôžičky, mali by si pozorne preštudovať jej podmienky. Kľúčovým ukazovateľom pritom nie je výška úroku, ale takzvaná hodnota ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), ktorá zahŕňa aj ďalšie náklady, vrátane rôznych možných poplatkov. Na tomto ukazovateli občan vidí, koľko v skutočnosti za požičané peniaze zaplatí,“ upozorňuje S. Kolesárová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial