Stvrtok 12. decembra. Meniny má Otília

Exekútori žiadajú ministra spravodlivosti o stiahnutie návrhu na zastavenie exekúcií

Nebankové subjekty 30.04.2019 | 15:50 0 Komentárov

Slovenská komora exekútorov požiadala ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby stiahol návrh zákona o zastavení starých exekúcií.

Tento návrh považujeme v predloženej podobe za neprijateľný. Nijakým spôsobom nepomáha dlžníkom, ktorí sa poctivo snažia splácať svoje záväzky, a preferuje pomoc tým, ktorí ich z rôznych príčin nesplácajú. Problémy ľudí, ktorí sa dostali do osobne nezvládnuteľnej finančnej situácie, dostatočne rieši aktuálna verzia osobných bankrotov, vďaka ktorým sa doteraz zastavilo už približne pol milióna exekúcií,“ uvádza sa vo vyhlásení komora exekútorov.

„Ak raz chce štát viesť svojich občanov k tomu, aby sa voči svojim záväzkom správali zodpovedne, musí tak urobiť predovšetkým on sám. Výška navrhovanej paušálnej odmeny podľa komory absolútne nezohľadňuje skutočné náklady, ktoré exekútori vynaložili na úkony v exekučnom konaní a sú násobne vyššie ako navrhovaný paušál,“ uvádza komora.

Tento bod návrh zákona robí exekútorom očividne problémy. Počíta totiž s paušálnou náhradou za ukončený exekučný prípad vo výške 35 eur. Tieto poplatky zaplatí exekútorom štát. Verejné financie to bude dovedna stáť viac ako 40 mil. eur. Pre exekútorov je to však oveľa menej, ako by si fakturovali za vlečúce sa prípady. Navyše namietajú, že mnohé z týchto nákladov už zaplatili za rôzne výpisy z registrov, či iné poplatky.

Spätné zrušenie exekúcií „je z právneho hľadiska retroaktívne a pohybuje sa na hrane ústavnosti,“ vyhlasuje komora exekútorov. „Ak nám analýza ukáže protiústavnosť zákona, sme pripravení sa brániť aj na Ústavnom súde Slovenskej republiky a nevylučujeme ani medzinárodné možnosti ochrany našich práv. Ak predkladateľ nestiahne návrh zákona, budeme apelovať na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a poskytovať im všetky potrebné argumenty, aby tento zákon zásadným spôsobom upravili,“ uvádza sa vo vyhlásení.

V skutočnosti sú však exekútori spoluzodpovední za dnešný alarmujúci stav. Na súdoch je viac ako 3,2 milióna exekučných prípadov vyhlásených pred viac ako dvomi rokmi, ktoré exekútori nevedia vymôcť. Staré prípady zbytočne blokujú súdy, ktoré sa pre administratívnu záťaž nemôžu venovať aktútnej agende.

Návrh ministerstva spravodlivosti hovorí, že exekúcie, ktoré sa začali red aprílom 2017, sa zastavia. Veriteľ však môže iniciovať novú exekúciu. Tá však pôjde už podľa nových exekučných pravidiel platných od roku 2017. Zastavenie exekúcií teda neznamená zásah do práv dlžníka. Ide len o spriechodnenie systému zahlteného starými prípadmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *