Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Fed bude musieť na riziko recesie rýchlo zareagovať

Makroekonomika 15.08.2019 | 14:54 0 Komentárov

Pravdepodobnosť znižovania sadzieb Fedu podstatne stúpla s rastom rizika recesie. Hrozí výpredaj akcií s poklesom ceny až o 25 percent.

Aká bude reakcia Fedu:

  • Fed potrebuje čo najskôr znížiť sadzby o 50 bázických bodov. Dôjde k tomu možno i mimo plánovaného zasadnutia banky.
  • Zníženie sadzieb oslabí už i tak slabnúci dolár. Pripravme sa na možnú menovú vojnu.

Ako budú reagovať trhy:

  • Cena zlata bude rásť. Negatívne výnosy podporujú tak „oficiálne“ nákupy zlata, ako aj nákupy s cieľom zabezpečiť si portfólio. Dôjde pravdepodobne k prielomu hranice 1600 dolárov, neskôr možno až 1700 dolárov za uncu.
  • Investori budú cúvať z akcií.
  • Útek do bezpečia podporí okrem zlata aj japonský jen a dlhopisy s krátkou splatnosťou.
  • Výnosy európskych a amerických high yield dlhopisov budú pravdepodobne rásť.

V deň, keď najväčší európsky exportér – Nemecko, vykázalo pokles tvorby HDP, najväčší svetový importér – USA, zaznamenal historicky najnižšie výnosy vládnych dlhopisov s dlhou splatnosťou. Náhoda? Nemyslím si.

Fed svojou politikou zaostáva za realitou, a to už od septembra. Prílišná orientácia na infláciu a presvedčenie centrálnych bankárov, že spomalenie je len dočasné, nemôžeme nazvať inak ignorovanie čísel. Je to smutné, ale je zrejmé, že centrálne banky krajín skupiny G7 stratili schopnosť ovplyvňovať smerovanie ekonomiky.

Napriek tomu sa však o to budú pokúšať. Budú znižovať sadzby. Zasiahnuť do smerovania trhu sa im podľa môjho názoru podarí jedine vtedy, keby k zníženiu došlo mimo plánovaných zasadnutí. Iným slovami, je lepšie zatiahnuť za záchrannú brzdu skôr, ako príliš neskoro.

Okrem toho sa v medzinárodnej oblasti otvárajú nové možnosti konfrontácie. Pravdepodobnosť, že obchodná vojna sa zmení na menovú vojnu je dnes viac ako 50 percentná. Prvým prejavom rastúceho napätia bude pravdepodobne agresívna rétorika politických lídrov.

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial