Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Fed bude zverejňovať pravidelný výhľad sadzieb, zvažuje ďalšie QE

Americká centrálna banka Fed mení taktiku a počnúc týmto mesiacom začne zverejňovať prognózu vývoja základných úrokových sadzieb. Ukázal to zápis z posledného stretnutia Fedu, ktoré sa konalo 13. decembra. Menová autorita USA tak chce zefektívniť svoju politiku a zároveň znížiť neistotu na finančných trhoch.

Fed tiež naznačil, že uvažuje o novom kvantitatívnom uvoľňovaní menovej politiky, čím dáva najavo, že má v úmysle hrať na trhu aktívnejšiu úlohu ako doteraz.

V zápise je uvedené, že Fed bude zverejňovať aj to, kedy jeho činitelia očakávajú prvé zvýšenie úrokových sadzieb. V súčasnej dobe je základná sadzba na takzvané federálne fondy na historickom minime v pásme nula až 0,25 percenta. Fed ju kvôli dopadom finančnej a hospodárskej krízy tak nízko drží už od decembra 2008.

Ekonómovia hodnotia krok pozitívne. "Je to obrat o 180 stupňov od toho starého prístupu tajomnej inštitúcie. Ide o plynulý krok smerom k otvoreniu sa trhom a snahu vysvetliť verejnosti logiku svojho konania, " hovorí šéf ekonomického výskumu Bank of America Merrill Lynch Ethan Harris. Podľa Michaela Feroliho, hlavného ekonóma JPMorgan Chase a bývalého ekonóma Fedu, je rozhodnutie zverejňovať prognózu vývoja sadzieb najväčším krokom smerom k otvorenosti za celú dobu úradovania Bena Bernankeho (od roku 2006) a sľubuje väčšiu transparentnosť. Oneskorené očakávania rastu kľúčovej sadzby potom môžu podporiť ekonomický rast.

Feroli vidí aj tienistú stránku rozhodnutia – potenciálne rozmedzie odhadov podľa neho môže ukázať istú mieru nezhody medzi jednotlivými členmi inštitúcie a odhalí neistotu, s ktorou Fed hodnotí ekonomický vývoj.

Prvý odhad vývoja úrokových sadzieb Fed vydá po stretnutí svojho menového výboru, ktoré je plánovaná na 24. a 25. januára. Po dvojdňovom zasadnutí Fed vydá aktualizovanú prognózu vývoja hlavných makroekonomických ukazovateľov, ktorú zverejňuje každý štvrťrok. Súčasťou prognóz budú aj nové odhady vývoja úrokových sadzieb.

Niekoľko činiteľov Fedu tiež na decembrovej schôdzke menového výboru uviedlo, že stav ekonomiky by si mohol vynútiť ďalšie kolo takzvaného kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Tým sa myslí tlačenie peňazí, za ktoré by Fed nakupoval vybrané aktíva, pravdepodobne dlhopisy americkej vlády. Fed už v posledných rokoch k tomuto kroku pristúpil dvakrát. Rozšírenie menovej bázy má predovšetkým zvýšiť likviditu.

Vrámci Fedu ale v otázke kvantitatívneho uvoľňovania nepanuje zhoda. Časť činiteľov si totiž myslia, že pristúpiť k tretiemu kolu kvantitatívneho uvoľňovania by bola chyba. Snaha začať zverejňovať prognózu vývoja sadzieb má zlepšiť komunikáciu medzi Fedom a finančnými trhmi.

Fed už skôr niekoľkokrát zopakoval, že nechá úroky blízko nuly minimálne do polovice roka 2013. Zverejňovanie prognóz by malo podporiť očakávania spotrebiteľov i bánk, že nie je nutné sa obávať zvyšovania sadzieb, kým to Fed jednoznačne nebude avizovať. To môže pomôcť znížiť sadzby aj na vzdialenejšom konci výnosovej krivky.

Na decembrovej schôdzke menového výboru Fed tiež varoval, že dlhová kríza v eurozóne znamená pre americkú ekonomiku veľkú hrozbu. Fed si preto nechal priestor pre prípadné ďalšie opatrenia na podporu hospodárskeho rastu, aj keď pripúšťa, že situácia na trhu práce sa ďalej zlepšuje. Situácia sa ale vraj do budúcna bude zlepšovať len pozvoľna. Trh práce sa spolu s realitným trhom z krízy zotavujú spravidla ako posledné.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *