Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Fed ignoruje hroziace ekonomické spomalenie

Makroekonomické spomalenie neprichádza, je už tu. Fed v tejto situácii evidentne zaostáva a popiera aktuálnu trhovú situáciu.

Investori dnes vstupujú do investícií s predpokladom, že ceny pôjdu hore. Očakávajú totiž, že Fed v budúcnosti zníži sadzby. Mohlo by k tomu dôjsť už v júni. Za normálnych okolností by to mal byť pre investorov nákupný signál, pretože trhy dostanú od centrálnej banky podporu pre ďalší rast.

Táto logika však už neplatí. Je zrejmé, že Fed sa pri hodnotení reálnej situácie mýli a popiera aktuálny vývoj. Makro ukazovatele  totiž naznačujú, že čelíme riziku recesie, čo je silným signálom pre predaj, nie pre nákup. Je až 50 percentná pravdepodobnosť recesie v treťom alebo štvrtom štvrťroku

 

Je pritom až prekvapujúce, ako hlboko strčil Fed hlavu do piesku. Šéf jeho pobočky v New Yorku, John Williams, má pri hlasovaní predsedníctva silné slovo. Minulý týždeň uviedol, že výhľad pre americkú ekonomiku je naďalej priaznivý. Uznal, že investori očakávajú od centrálnej banky zníženie sadzieb. „Môj základný scenár vývoja ekonomiky je veľmi dobrý. Ako vždy však musíme byť pripravení aj pre zmenu výhľadu,“ uviedol na tlačovej konferencii.

Jeho nasledovný citát však nie je ničím iným ako prejavom ignorancie. „Inverzia výnosovej krivky dlhopisov nie je podľa mňa predzvesťou budúcej recesie,“.

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *