Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

FED otvoril dvere trinástej komnaty

Finančné trhy dnes s napätím očakávali septembrové rozhodnutie FEDu o menovej politike. Večerné rozhodnutie FOMC (výbor FEDu pre operácie na voľnom trhu) však nepriťahovalo pozornosť investorov kvôli úrokovej sadzbe (jej ponechania v pásme historických miním 0,00-0,25 bola trhom očakávaná), ale kvôli náznakom zavedenia druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky.

FED je ochotný tlačiť

Komentáre FOMC o nízkej úrokovej sadzbe počas dlhého časového úseku, riziká poklesu inflácie pod FEDOm sledovaný interval a obavy zo spomalenia americkej ekonomiky v posledných mesiacoch dávali tušiť obavy FEDu o budúcnosť. FED však naplnil očakávania trhu a zmenil rétoriku konštatovaním, že v prípade potreby je ochotný prijať ďalšie neštandardné kroky. FED tak naplnil všetky atribúty kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky cez nákup štátnych USD dlhopisov.

Dôvody sa nájdu

FED tak otvoril trinástu komnatu k ďalšiemu tlačeniu peňazí do ekonomiky a znehodnocovaniu ekonomických väzieb a vzťahov, čím do popredia opäť vystúpila hrozba monetizácie amerického dlhu. Jeho kroky tak naznačujú silnú obavu o budúcnosť z prípadného dvojitého dna ekonomiky, pričom do popredia postupne opätovne vystupujú deflačné obavy. Tlačenie USD do ekonomiky a prípadné ďalšie znehodnocovanie USD finančných aktív podporilo nárast cien zlata na nové historické maximá po komentároch FOMC. Aktuálne tak FED už musí len doplniť detaily v podobe začiatku druhého kola nákupu USD dlhopisov a objem (v marci 2009 išlo o 300 mld. USD).

Americké akciové tituly po prvotnom pozitívnom ošiali na prídel novej USD likvidity ku koncu obchodnej seansy strácali dych (DJIA 0,07%, SP -0,26%, Nasdaq -0,28%) v dôsledku obáv spomalenia ekonomiky a deflačných hrozieb v USA.

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

 

Zdroj: Valér Demjan, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *