Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Fed včera zvýšil sadzby, jeho rétorika bola jasne optimistická

Makroekonomika 14.06.2018 | 12:25 0 Komentárov

Americká centrálna banka Fed zvýšila včera sadzby o 25 bázických bodov. Zvýšenie bolo všeobecne očakávané, čo však spôsobilo prekvapenie, bolo zvýšenie výhľadu na celkových počet zvýšení plánovaných na tento rok, a to z troch na štyri.

Rétorika Fedu sa včera vrátila do normálu. Centrálna banka uznala silu americkej ekonomiky s infláciou blízko cieľovej úrovne a trhom práce v dobrej kondícii. Zmizli teda náznaky opatreného prístupu a obáv, ktoré sme mohli vidieť v nedávnych komentároch. Fed ubezpečil, že sa bude držať budúcich ekonomických dát a výsledkov americkej ekonomiky, ktoré by podľa očakávaní mali byť pozitívne a mali tak zaručiť vyššie sadzby. Predseda Fedu Jerome Powel bol v stredu “býčí” (v prospech vyšších sadzieb) na všetkých frontoch.

Fed zároveň mení svoju komunikačnú stratégiu. Vyhlásenia šéfa banky budú kratšie a jednoduchšie, ako sme boli zvyknutí v minulosti, zrejme aj s ohľadom na oveľa priamejší štýl nového predsedu, oproti jeho predchodkyni Janet Yellenovej. Od januára budúceho roku bude po každom mesačnom zasadnutí šéfa banky nasledovať tlačová konferencie. Doteraz sa tak dialo len kvartálne, vo vopred naplánovaných termínoch.

Trhy predpokladali, že sadzby sa budú zvyšovať len na zasadnutiach s tlačovou konferenciou, upierali teda na ne viac pozornosti. Pri mesačnej periodicite má centrálna banka oveľa väčšiu flexibilitu v zmenách sadzieb. Zároveň to ale môže zvýšiť aj volatilitu trhov, pretože každé zasadnutie bude pod drobnohľadom.

Trhy na včerajší býčí tón predsedu centrálnej banky na tlačovej konferencii promptne reagovali. Výnosy amerických pokladničných poukážok stúpli o tri až štyri bázické body a krivka sa viac sploštila. V budúcnosti sa budú výnosy pravdepodobne ďalej zvyšovať, najmä ak americká ekonomika bude produkovať ďalšie pozitívne výsledky.

Timothy Foster – portfólio manažér spoločnosti Fidelity International

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *