Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

FED vyčlení na kvantitatívne uvoľňovanie 600 miliárd dolárov

Menový výbor americkej centrálnej banky (FED) na záver svojho dvojdňového rokovania rozhodol o spustení druhej vlny kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. FED bude nakupovať dlhodobé štátne dlhopisy do konca júna budúceho roka v celkovom objeme 600 miliárd dolárov.

Zároveň však bude reinvestovať peniaze z amerických štátnych dlhopisov, ktoré dospejú do splatnosti, čo celkové prostriedky na nákup dlhopisov navýši na 850 – 900 miliárd dolárov. Americké akciové trhy reagovali na novú monetárnu stimuláciu ekonomického rastu Spojených štátov chladne, hlavné indexy (po krátkom výkyve na nulu) naďalej strácajú okolo pol percenta. Dolár oslabil z hodnôt okolo 1,40 USD / EUR až na 1,4175 USD / EUR, ale len dočasne.

V poslednom prieskume agentúry Bloomberg očakávalo ďalšie nákupy dlhopisov 53 z 56 oslovených ekonómov, viac než polovica (29) z nich odhadla maximálnu celkový účet za tento krok Fedu na 500 miliárd dolárov. Ekonómovia Goldman Sachs však ešte pred týždňom odhadovali, že druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania (pre ktoré sa vžilo označenie QE2), by si mohlo vyžiadať tlač ďalších až 4 biliónov amerických dolárov.

Cieľom tlačenia nových peňazí je najmä zníženie úrokových sadzieb pri hypotékach a firemných úverov, ktoré by malo viesť k rastu spotreby a firemných investícií (dvoch hlavných tvorcov hrubého domáceho produktu) v nadväznosti na vyššiu dostupnosť pôžičiek. Fed si od tohto kroku sľubuje aj pokles vytrvalo vysokej miery nezamestnanosti spolu s tým, ako firmy v reakcii na ekonomické oživenie začnú opäť naberať nových zamestnancov.

Prvé kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky Fed vykonal vlani, aby vyviedol najväčšiu svetovú ekonomiku z recesie, keď mu už v prostredí nulových úrokových sadzieb došli štandardné opatrenia menovej politiky. V rámci QE1 americká centrálna banka nakúpila vládne a hypotekárne dlhopisy za celkom 1,7 bilióna dolárov, čo prispelo k zníženiu dlhodobých úrokov z hypoték a firemných úverov.

Po odznení prvej vlny nákupu dlhopisov americká centrálna banka dlhšiu dobu ohlasovala pripravenosť k ďalšej stimulácii ekonomiky – nad rámec prísľubu držať sadzby na rekordne nízkej úrovni "po dlhšiu dobu", ak to bude potrebné. Pred necelým mesiacom, kedy už trh špekuloval o blízkom príchode QE2 , blížiaci sa zásah Fedu nepriamo potvrdil aj šéf centrálnej banky Ben Bernanke, ktorý sa nechal počuť, že dlhšie obdobie vysokej nezamestnanosti môže znamenať riziko pre udržateľnosť ekonomického oživenia a nízka úroveň inflácie sa môže zvrátiť v nebezpečenstvo deflácie, čo samo o sebe podľa neho môže byť brané ako argument pre ďalšiu akciu.

Dolár so zreteľom na spomalenie ekonomického oživenia v očakávaní ďalšieho masívneho prílevu peňazí do obehu za posledné dva mesiace výrazne oslabil z blízkosti hladiny 1,25 USD / EUR až na 1,40 USD / EUR, kde sa pohyboval aj po celý dnešný deň. Najväčšie investičné banky na svete poväčšinou spolu s varovaním pred blížiacim sa príchodom QE2 revidovali svoje prognózy na vývoj cien komodít v neprospech dolára. Ekonómovia uvádzali, že ďalšie tlačenie peňazí síce podporí americký export, ale môže vzbudiť nevôľu u obchodných partnerov a zosilniť obavy z vypuknutia "menových vojen", teda následných zámerných devalváciou mien ďalších krajín.

Čoskoro po oznámení rozhodnutia Fedu americká mena zareagovala prudkým oslabením až na 1,4175 USD / EUR, štvrťhodinu po oznámení rozhodnutia bola však už opäť v blízkosti hladiny 1,40 USD / EUR.

Zdroj: Patria-online.sk.

Jedna odpoveď na “FED vyčlení na kvantitatívne uvoľňovanie 600 miliárd dolárov”

  1. Michal D. píše:

    Je aj taka pesnicka: Potlac Benny poriadne, nech to z teba vypadne. Potlac Benny lebo, chcem naspat tie dlhy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *