Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Fed vyslal zo svojho stredajšieho zasadnutia zmiešané signály

Odkaz zo stredajšieho zasadnutia komisie FOMC, je značne rozporuplný. Z krátkodobého hľadiska zaujala centrálna banka jasne jastrabí postoj, keď väčšina členov komisie stále očakáva pre tento rok ďalšie zvyšovanie sadzieb. Aj zlepšenie výhľadu banky na ekonomický rast a nezamestnanosť, ako aj relatívne laxný postoj predsedníčky Fedu Janet Yellen k nedávnemu oslabeniu jadrovej inflácie, vysiela jasný signál, že sadzby by mohli ísť v decembri hore.

Hoci je podľa mňa tento termín pravdepodobný stále viac ako menej, nie je to ešte hotová vec. Ďalšie spomalenie inflácie, či prípadne korekcia trhu na základe nejakého externého šoku by pre zvyšovanie znamenali určite stopku.

Trhy však okrem termínu zvýšenia zaujíma aj rýchlosť odpredaja dlhopisov z bilancie Fedu, ako aj konečná výška sadzieb. Tu je už odkaz Fedu na dlhšie časové obdobie viac holubičí. J. Yellenová poznamenala, že sadzby by aj po roku 2018 mohli byť stále nízke.

Pravdepodobne to sčasti odzrkadľuje neistotu z kumulatívneho efektu výpredaja dlhopisov z bilancie Fedu. Ak by jeho dopad bol silnejší, ako centrálna banka očakáva, nízke sadzby ho budú musieť kompenzovať.

V konečnom dôsledku, kým začiatok výpredaja bilancie a ďalšie zvyšovanie sadzieb plánované na tento rok signalizujú dôveru Fedu v súčasnú ekonomiku, v dlhodobom horizonte je banka stále opatrná. Sú tu však aj faktory, ktoré by mohli situáciu ešte viac skomplikovať – napríklad budúce zmeny v zložení komisie FOMC, či prípadné fiškálne opatrenia Donalda Trumpa. To je dôvodom, pre ktorý trhy nateraz i naďalej zostávajú vo vyčkávacom móde.

Anna Stupnytska, globálna ekonómka Fidelity International

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *