Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Fed zasadá už zajtra. S akými opatreniami príde?

Makroekonomika 17.09.2019 | 14:29 1 Komentár

Fed sa ocitol v zajatí dvoch síl. Na jednej strane sú to dobré výsledky americkej ekonomiky, na druhej obchodná vojna a zhoršujúce sa zahraničné prostredie.

Finančné trhy už zahrnuli očakávané zníženie sadzieb Fedu do cien aktív. Pravdepodobnosť poklesu sadzieb o 25 bázických bodov prestavuje až 82 percent. Naopak zachovanie súčasného stavu je pravdepodobné len na 18 percent. Z minulosti vieme, že Fed vždy rozhodoval tak, ako očakávalo minimálne 61 percent trhu.

Motivácia Fedu znížiť sadzby vyplýva najmä z externých faktorov. Ide najmä o obchodnú vojnu, ale ešte viac o zhoršujúcu sa dostupnosť úverov v globálnom meradle. To je spôsobené najmä sprísnením finančných podmienok v USA. Predpokladáme, že k zlepšeniu v dostupnosti likvidity dôjde až začiatkom budúceho roka. Naopak v nadchádzajúcich týždňoch sa bude situácia ešte viac zhoršovať.  USA budú totiž po augustovom odsúhlasení zvýšenia dlhového stropu vydávať nové vládne dlhopisy.

Trh dnes nie je pripravený na prípadné sprísňovanie politiky Fedu. Počas posledných týždňov očakávania poklesu sadzieb klesli. Dôvodom boli pozitívne americké výsledky, najmä vysoká inflácia a maloobchodný obrat. Fed sa však ocitol vo veľmi nepríjemnej situácii.

Nachádza sa medzi dvomi mlynskými kameňmi. Na jednej strane sú to pozitívne domáce čísla, na druhej strane zhoršujúce sa vonkajšie prostredie. Centrálna banka by si teoreticky mohla dovoliť urobiť pauzu. Zdôraznilo by to jej nezávislosť od politiky Bieleho domu.

Znervózňuje nás možný makroekonomický dopad víkendového výbuchu v Saudskej Arábii. Ak by sa výpadok ropy na trhu predĺžil na niekoľko týždňov, mohlo by to mať negatívny dopad na ekonomický rast a infláciu. Z krátkodobého hľadiska to pravdepodobne rozhodovanie Fedu neovplyvní, no ak by problém trval dlhšie, mohlo by to zásadne zmeniť situáciu. Už teraz vidíme prudký nárast cien ropy, čo sa prejaví aj na inflácii.

Strategický pohľad: Na základe viacerých rizík, pred ktorými v nadchádzajúcich týždňoch budeme stáť: brexit, spomalenie ekonomického rastu, zavedenie ciel na tovar z Európy, bude americký dolár pravdepodobne rásť. Malo by to mať vplyv na politiku Fedu, ako aj na rizikový apetít investorov.

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Tagy FED sadzby

Jedna odpoveď na “Fed zasadá už zajtra. S akými opatreniami príde?”

  1. MM píše:

    Celkovo tu davate dobre komentara, robia to kvalifikovani ludia. Kazdy den sa to dobre cita.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *