Piatok 03. apríla. Meniny má Richard

Fed znížil sadzby o 25 bodov a otvoril si dvere pre ďalšie zníženie

Makroekonomika 01.08.2019 | 11:22 0 Komentárov

Po deviatich zvýšeniach za uplynulé štyri roky Fedu obrátil kurz a podľa očakávaní znížil sadzby o 25 bázických bodov. Hoci americká ekonomika naďalej rastie relatívne zdravým tempom, slabá inflácia, pokles firemných investícií a pokračujúca prítomnosť vonkajších rizík poskytli Fedu dostatok dôvodom na preventívne zníženie sadzieb

Predstavitelia centrálnej banky si zároveň nechali otvorené dvere pre ďalšiu časť roka, keď uviedli, že budú „naďalej jednať podľa aktuálnej situácie s cieľom udržať expanziu ekonomiky“.

Prispôsobenie politiky uprostred ekonomického cyklu

„Preventívne“ zníženie sadzieb bolo úspešné v rokoch 1995 a 1996, keď Fed implementoval tri zníženia v priebehu siedmych mesiacov a sadzby vtedy klesli zo šiestich percent na 5,25 percent. Fedu sa tým podarilo predlžiť ekonomický rast o ďalších šesť rokov až do začiatku roka 2001.

Na tlačovej konferencii šéf centrálnej banky Jerome Powell povedal, že aktuálne zníženie je treba vnímať v súlade s predchádzajúcimi prispôsobeniami politiky „uprostred ekonomického cyklu“. V odpovedi na otázku k ďalšej redukcii sadzieb v nasledujúcich mesiacoch, si J. Powell zvolil strednú cestu, keď nezaručil ďalšie zníženia, no ani ich nevylúčil.

Keď sa ho novinári spýtali, či by jedno zníženie mohlo stačiť, vyjadril sa, že aktuálne zníženie by mali byť vnímané v kontexte postupného prispôsobovania politiky do konca tohto roku. Na viacnásobnú otázku, koľko ďalších znížení Fed zvažuje, bolo jeho odpoveďou to, že Fed sa bude riadiť podľa aktuálnych ekonomických dát.

Tlačová správa centrálnej banky obsahuje náznaky ohľadom „časovania a veľkosti budúcej zmeny sadzieb“, ktoré evokujú, že budúce zníženie by mohlo opäť predstavovať 25 bázických bodov.

Fed veľmi bojoval s tým, aby nebol pri vyhlásenia konkrétnejší. Zdá sa však pravdepodobné, že kým sa ekonomické výsledky v nadchádzajúcich mesiacoch výrazne nezlepšia, môžeme v ďalšie časti roka očakávať ďalšie zníženie sadzieb, podobne ako tomu bolo v roku 1995 a 1996.

Keď začnú mať nižšie sadzby svoj efekt a inflácia sa pohne smerom k želaným hodnotám, môžeme očakávať, že Fedu sa nebude veľmi chcieť vytiahnuť z arzenálu ďalšie zbrane, až kým nepríde skutočná recesia.

Zastavenie výpredaja dlhopisov o dva mesiace skôr

Fed tiež oznámil, že od októbra 2017 už zredukoval objem predtým nakúpených dlhopisov o 650 miliárd. V auguste túto redukciu zastaví. Pôvodne tak plánoval urobiť až o dva mesiace. V kontexte aktuálneho uvoľnenia monetárnej politiky však nejde o žiadne prekvapenie.

Tom Ackermans, akciový analytik Fidelity International

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *