Utorok 13. novembra. Meniny má Stanislav

FED zvýšil menej dôležitú sadzbu

Diskontná sadzba, ktorú včera FED zvýšil o 25 bázických na 0,75%, je podľa hlavného ekonóma UniCredit Bank Jána Tótha menej dôležitá: „Nie je to sadzba na menovú politiku.“

Napriek tomu jej zvýšenie prekvapilo: "Bernanke nedávno povedal, že zvýšenie diskontnej sadzby by mohlo prísť už onedlho, no s takýmto skorým termínom sa nepočítalo," dodáva analytik CI Komodity Ján Beňák. "FED odôvodnil zvýšenie sadzieb snahou o normalizáciu pôžičkových facilít FEDu. Chce totiž, aby banky už začali viac používať medzibankový trh na získavanie zdrojov než diskontnú sadzbu. Cez diskontné okienko si totiž banky môžu od FEDu priamo požičiavať likviditu. Členovia FEDu po oznámení správy hneď vyšli na trh s tým, že zvýšenie diskontnej sadzby neznamená aj krok ku zvýšeniu sadzby fed funds a podľa Bullarda by mohlo k takémuto zvýšeniu prísť až v roku 2011. Predtým síce hovoril, že sadzba by mohla byť zvýšená až v roku 2012, no aj tak ide o vzdialenú budúcnosť. Akciový trh ako aj EURUSD ale reagovali na tento vývoj prudkým prepadom, takže trh zobral správy o zvýšení sadzieb veľmi pozorne. Na začiatku krízy totiž bola najprv znížená diskontná sadzba a až následne sadzba fed funds.

Ján Tóth z UniCredit Bank odhaduje, že FED zvýši v tomto roku aj hlavnú sadzbu, ECB k tomuto kroku pristúpi až na budúci rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *