Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Fico: Spotrebná daň za naftu klesne

AKTUALIZOVANÉ: Premiér Robert Fico prisľúbil zníženie spotrebnej dane tak, aby bola cena nafty porovnateľná s okolitými krajinami. Podľa šéfa vlády to spôsobí výpadok príjmov štátneho rozpočtu na úrovni 100 miliónov eur.

Výška sadzby by mala klesnúť z 0,481 na 0,391 eura za liter, čo sa prejaví poklese konečnej ceny nafty z 1,14 na 1,01 eura, povedal premiér na dnešnej tlačovej besede. Predpokladaný rozpočtový deficit chce kompenzovať vládnymi úsporami – zrušiť sa majú dve ministerstvá a znižia sa aj výdavky štátnej správy. Návrhy by sa mali objaviť na rokovaní vlády už tento týždeň. Daň tak možno klesne už koncom januára.

Premiér R. Fico zároveň vyzval dopravcov, aby viac tankovali na Slovensku a kompenzovali tak výpadok daňových príjmov. Práve na fakt, že po znížení spotrebnej dane sa zvýši počet tankujúcich, ktorí doteraz kupovali palivo v okolitých štátoch, upozornil aj šéf SaS Richard Sulík. Podľa neho tak nemusí zniženie daní znamenať zniženie daňových príjmov.

Návrh na zniženie spotrebnej dane z príjmu prichádza po protestoch autodopravcov proti mýtu. Vláda im vyšla v ústrety aj v tom, že do januára nebudú spoplatnené cesty prvej triedy a zatiaľ sa prehodnotí štruktúra spoplatnených úsekov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *