Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Finančná rezerva väčšine v skutočnosť slúži i na bežné výdavky

Väčšina bankových klientov patrí do skupiny, ktorá svoju mesačnú rezervu tvorí a aj priebežne čerpá. Len tretina na svoj sporiaci účet len prihadzuje. Vyplýva to z porovnania 12 tisíc aktívny sporiacich účtov v Sberbank. Tých, ktorí iba vyberajú je v tejto banke len jedno percento. 

Pre najpočetnejšiu skupinu platí, že každý z nich urobí ročne v priemere takmer 17 vkladov a vyše 12 výberov. To znamená, že na časť svojich úspor na sporiacom účte siahajú v priemere každý mesiac a zároveň skoro každý druhý mesiac urobia až dva vklady. Najintenzívnejší „vyberači“ sú na západnom Slovensku: Nitrania a Bratislavčania urobia v priemere taký istý počet výberov, ako aj vkladov (okolo 17). Naopak, najaktívnejších „vkladačov“ majú medzi sebou Trnavčania a Trenčania, tí vydržia na rezervu nesiahať až päť mesiacov v roku.

„Je prekvapivé, že väčšina sporiteľov prevetráva svoju finančnú rezervu pravidelne každý mesiac. Naznačuje to, že nejde o nepredvídané výdavky, ale o bežnú spotrebu. Väčšina z nás teda nevie presne odhadnúť, koľko vlastne za mesiac minie peňazí,“ komentuje vedúci oddelenia Customer Value Management Filip Vítek. Ak chceme odolať pokušeniu peniaze vyberať a myslíme to so sporením vážne, Vítek odporúča odkladať si aspoň časť peňazí tak, aby sme na ne nemali dosah, napríklad na vklady s viazanosťou. „Strata časti výnosu za predčasný výber z termínovaného vkladu môže byť dostatočnou motiváciou na to, aby sme na rezervu nesiahli a zaobišli sa bez nej,“ uvažuje Vítek.

Ak si však myslíte, že najaktívnejší vyberači majú zároveň najmenej nasporené, mýlite sa. Bratislavčania a Nitrania patria medzi klientov s najvyššou sumou uloženou na sporiacich účtoch (BA v priemere 7 001€ na klienta a NR v priemere 5 047€ na klienta). Platí to aj po zohľadnení regionálnych rozdielov v platoch.

Aká je výška našich úspor v Sberbank?

Priemerné zostatky na sporiacich účtoch na jedného klienta

Vek

Výška úspor

Kraj

Výška úspor

Kraj

Výška úspor

18 – 30 rokov

2 948€

BB

4 384€

KE

4 764€

31 – 45 rokov

4 570€

TT

4 485€

NR

5 047€

46 – 60

6 845€

ZA

4 624€

TN

5 407€

61+

9 742€

PO

4 673€

BA

7 001€

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *