Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

Finančný výbor nesúhlasí s prezidentovou pripomienkou

Výbor Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet sa nestotožnil s námietkou Prezidenta SR, pre ktorú vrátil na opätovné prerokovanie zákon o úveroch na bývanie. Odporučil preto plénu parlamentu schváliť zákon v pôvodnom znení.

Andrej Kiska vrátil zákon na opätovné prerokovanie do parlamentu minulý týždeň. Jeho výhrada sa týkala limitu na kompenzáciu za predčasné splatenie úveru vo výške jedného percenta z predčasne splácanej sumy.

Schválené znenie vnáša podľa hlavy štátu do zákona vnútorný rozpor, ktorý sa nedá preklenúť doslovným, systematickým, ani logickým výkladom. A. Kiska preto navrhol poslancom Národnej rady SR, aby pri opätovnom prerokovaní zákon schválili s jeho pripomienkou.

Zákon o úveroch na bývanie prináša viacero zmien. Jednou z podstatných je možnosť splatiť úver kedykoľvek a to pri kompenzácii do jedného percenta z predčasne splácanej sumy. Súčasná prax sú štyri, alebo päť percent. Banky namietajú, že jedno percento im nekryje ich náklady, a budú si ich preto musieť kompenzovať iným spôsobom. 

Gestorský výbor právnej normy – výbor pre financie, však s námietkou prezidenta nesúhlasí a navrhuje poslancom v pléne schváliť zákon v pôvodnom znení. Podobne sa vyjadrila i vládna strana SMER-SD, ktorá sa tiež vyslovila za zachovanie pôvodného znenia zákona. Zákon teraz čaká prerokovanie na zasadnutí poslancov Národnej rady SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *