Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Finančným vrcholom je vek okolo päťdesiatky.

Muž okolo 50-tky je vo svojich „najlepších finančných rokoch“. Dobrou správou je, že v zásade sa životná úroveň Slovákov v priemere zvyšuje  počas celého ich aktívneho pracovného života. 

Sberbank skúmala priemerné mesačné disponibilné zostatky na účtoch za šesť mesiacov tohto roka na vzorke vyše 30 tisíc klientov vo veku od 23 do 62 rokov.  Zistila tak finančnú situáciu ľudí v období tesne po štúdiu až do dôchodku.

Najvyššiu sumu peňazí majú k dispozícii muži vo veku 50. rokov, a to v priemere 4 916€ mesačne. Ich príjmy sa pomerne rýchlo zvyšujú do 40-tky.

„Z analýzy vyplýva, že Slováci sú schopní zveľaďovať svoj majetok približne do 40-tky. Potom nastáva stabilné obdobie, ktoré trvá približne sedem rokov a okolo 50-tky to opäť stúpa,“ hodnotí autor analýzy, vedúci oddelenia Customer Value Managementu Sberbank Slovensko Filip Vítek.

graf-zostatok

Ženy zarábajú stále menej

Ženy dosiahnu najvyššie príjmy v podobnom období ako muži, v 52. rokoch. Vtedy majúv priemere na účte 3 418€. Je to výrazne menej, ako mužské maximum. Pri porovnaní všetkých vekových kategórií majú ženy v priemere o vyše 23% nižšie zostatky na účte, ako muži.

„Keďže obe pohlavia vykazujú v tomto veku porovnateľné počty transakcií na svojich účtov, je zrejmé, že rozdiel pramení primárne v  rozdielnej výške pravidelných príjmov pohlaví. Stále teda platí, že mužský príjem je silnejším zdrojom financií pre rodinný rozpočet,“ poznamenal Vítek.

Vo výške príjmov začínajú ženy prvý krát zaostávať za mužmi okolo 30-tky. Kým napríklad žena má v priemere na účte vo veku 31. rokov 1 575 €, muži majú v tom istom roku v priemere na účte 2 016 €. Okolo 35-ky však ženy mužov opäť v príjmoch dobehnú. „Za týmito číslami sa skrýva bežný život. Je prirodzené, že ženy v období materskej a starostlivosti o deti majú nižšie príjmy,“ komentuje Vítek.

Po odchode detí príjmy stúpnu

Pozitívne sa vyvíjajú aj priemerné zostatky na účte tesne pred dôchodkom. U žien dokonca ešte mierne prevýšia najlepšie čísla z ich aktívneho pracovného života. Podľa Víteka to súvisí najmä s tým, že v tomto období sa už deti  osamostatnia a odchádzajú od rodičov.

„Na účtoch ešte pracujúcich obyvateľov zrazu zostáva viac prostriedkov ako počas dvoch desaťročí starostlivosti o deti. Ide zároveň o obdobie, keď pre mnohých vrcholí kariéra alebo rozbehnuté podnikanie,“ uzavrel Vítek. 

Najnižší priemerný mesačný zostatok majú na účte mladí ľudia v najnižšom veku analyzovanej skupiny – vo veku 23 rokov, a to 548€

Priemerný mesačný zostatok na účte po zohľadnení všetkých vekových kategórií od 23 do 62 rokov je 2672€.

Priemerný mesačný zostatok na účte mužov po zohľadnení všetkých vekových kategórií od 23 do 62 rokov  je 3 005€.

Priemerný mesačný zostatok na účte žien po zohľadnení všetkých vekových kategórií od 23 do 62 rokov je 2 303€.

Ženy tak majú na účte v priemere vo veku 23 až 62 rokov o vyše 23% menej peňazí ako muži.

Najvyšší priemerný mesačný zostatok na účte majú muži v 50. roku života – 4 916€.

Najvyšší priemerný mesačný zostatok na účte majú ženy v 52. roku života – 3 418€.

Zdroj: Sberbank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *