Stvrtok 22. októbra. Meniny má Sergej

Finax mal ku koncu roka pod správou 20 mil. eur

Investície 07.04.2020 | 13:25 0 Komentárov

Spoločnosť Finax zverejnila výsledky za druhý rok svojho fungovania. Záverom roka 2019 mala pod správou majetok v objeme 20,2 mil. eur.

Počet aktívnych klientov s majetkom na účte dosiahol 3 846.

Tak v počte klientov, ako aj v objeme majetku pod správou sa firme podarilo naplniť jej obchodné plány. „Veľkú zásluhu na naplnení nášho primárneho cieľa má aj trhový vývoj, teda silný rast trhov v minulom roku,“ hovorí investičný riaditeľ spoločnosti Radoslav Kasík. Trhy totiž minulý rok stúpli o viac ako 20 percent. „Za necelé dva roky našej existencie sme tak doposiaľ naším klientom zarobili viac ako 1,2 mil. eur,“ dodáva.

Polovica investícií ide cez finančných agentov

Finax vznikol ako slovenský start up v polovici roku 2018. Minulý rok bol teda pre firmu prvým kompletným hospodárskym rokom.

Zhruba polovica predaja jej služieb prebieha online cez webovú stránku a druhá polovica cez externých finančných agentov. Ku koncu minulého roka to bolo dovedna 21 agentov, z toho 14 bolo samostatných finančných agentov a siedmi boli viazaní investiční alebo finanční agenti. Počet distribučných partnerov medziročne narástol o dve pätiny.

Priemerný vklad klienta zohľadňujúci jednorazové i pravidelné vklady predstavuje 597 eur. Priemerná cieľová suma, ktorú si klienti pri otváraní účtu nastavili, je 85 986 eur.

Typická investičná stratégia, ktorú model Finaxu nastavuje podľa rizikového profilu daného investora, vychádza podľa majetkového rozloženia na pomer 70:30 – akcie vs. dlhopisy. Ide teda o pomerne rizikové, stredno a dlhodobé portfóliá s horizontom päť a viac rokov.

Zatiaľ bez masívnych výberov

Všeobecný pokles finančných trhov, ku ktorému dochádza od polovice marca, kladie zvýšené nároky na všetky investičné spoločnosti. Menej disciplinovaní klienti môžu cítiť potrebu z investícii vystupovať, prípade prerušiť pravidelné vklady. „U nás zatiaľ výbery cítime len veľmi miere. Ide len o mierne sumy, klienti sa správajú rozumne. Sme milo prekvapení, že otázky skôr smerujú k tomu, či je správny čas prikúpiť a vstúpiť na trhy,“ naznačuje R. Kasík.

Vysvetľuje to spoluprácou s agentami. „Zhruba polovica klientov je dohodnutá cez finančných agentov. Je preto vidno, že majú pri sebe niekoho, s kým konzultujú svoje rozhodnutia,“ dodáva.

Zahraničná expanzia

Firma už okrem Slovenska pôsobí aj na trhoch v ČR, Poľsku a Maďarsku. Rozbieha aktivity v Chorvátsku. Zatiaľ všetky trhy obsluhuje z Bratislavy pomocou ľudí hovoriacich v danom jazyku.

Každý z trhov má podľa R. Kasíka svoje špecifiká. Kým český trh je podľa neho veľmi konkurenčný s množstvom lokálnych poskytovateľov, veľký potenciál vidí v Poľsku. Online investície sú podľa neho príbuzné mentalite Poliakov a investičnému nastaveniu v krajine.

Tohtoročný prepad trhov overí schopnosť Finaxu získavať nových klientov. Bude ťažšie predávať investície v prostredí obmedzene fungujúcej ekonomiky. Firma má však napriek tomu ambiciózne plány. Koncom roka chce mať pod správou 60 mil. eur a obsluhovať 1 100 tisíc klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial