Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Firmou roka je nákladný cestný dopravca Bring Trucking

Ocenenie Firma roka za rok 2015 získal nákladný cestný dopravca Bring Trucking zo Žiaru nad Hronom. Spoločnosť vznikla v roku 2006 ako pobočka nórskeho dopravcu Blomquist Trucking, ktorého časť biznisu vrátane slovenských aktív zakrátko pohltila logistická skupina Bring zo štruktúr štátnej Nórskej pošty.

Firma vlastní flotilu vyše troch stoviek zelených ťahačov, ku ktorým zvykne zapájať návesy klientov – špeditérov. Kamióny brázdia predovšetkým zahraničné cesty, najviac v Škandinávii a západnej Európe. Väčšinu kapacity vyťažuje doprava pre klientov nórskej matky. 

K najväčším zákazníkom Bring Truckingu patrí švédsky nábytkársky koncern IKEA či škandinávske mäsokombináty, ale aj veľkí európski logistickí hráči. Tržby firmy sa z roka na rok zvyšujú, tento rok by mali atakovať štyridsať miliónov eur.  S piatimi stovkami pracovníkov narástol Bring Trucking na jedného z najväčších zamestnávateľov v regióne. Rozvojové ambície spoločnosti dnes narážajú na širší problém nedostatku vodičov.

Softvérová spoločnosť Eset sa v rebríčku TREND Firma roka aj tento rok umiestnila na druhom mieste. Jej tržby vlani organicky narástli o ďalších deväť percent na 327 miliónov eur, zisk po zdanení stúpol o 17,5 percenta na 68 miliónov eur. V oboch ukazovateľoch si tak Eset znova upevnil vedúce postavenie medzi slovenskými ítečkovými firmami. 

Globálny líder v proaktívnej ochrane pred internetovými hrozbami vlani opäť profitoval z vývoja špičkových technológií, ako aj efektívnej obchodnej stratégie. Gros výnosov firme tvorili produkty pre tradičné počítačové platformy, Eset v septembri uviedol už ôsmu generáciu svojich vlajkových produktov. 

Okrem toho zaznamenala spoločnosť v polovici vlaňajška miliónte stiahnutie aplikácie pre mobily a tablety s operačným systémom Android. To naznačuje, že dokáže nasledovať trhové trendy a že jeho hviezda má potenciál žiariť aj v ďalších rokoch.

Prémiové autá, luxusné kabelky a obuv, nábytok aj súkromné lietadlá. Tu všade možno nájsť kože vyrobené v závode spoločnosti SlovTan Contract Tannery z Liptovského Mikuláša, ktorá v rebríčku obsadila tretie miesto. Firma patriaca do holdingu nemeckého priemyselníka Hansa Schafstalla nadviazala na dlhoročnú tradíciu kožiarskej výroby na Liptove. 

Tržby SlovTanu sa od roku 2009 viac ako zdvojnásobili a vlani dosiahli 23 miliónov eur. Čistý zisk prekročil hranicu štyroch miliónov eur. Podnik patrí v súčasnosti medzi špičku vo výrobe koží v Európe nielen komplexnosťou produkcie, ale aj vlastnými výskumno-vývojovými kapacitami. 

Ako prvá fabrika na svete vyvinul pre nemeckú prémiovú automobilku ekologický proces spracovania kože prostredníctvom olivových extraktov. Okrem toho neustále investuje. V závode vlani postavili novú farbiareň a aktuálne pripravujú rozšírenie prvej fázy výroby.

Do hodnotenia Firma roka 2015 sa kvalifikovalo 316 spoločností, ktoré splnili všetky kvalifikačné kritériá:

  1. majú za sebou najmenej tri kompletne roky činnosti,
  2. v roku 2014 dosiahli tržby prevyšujúce 20 miliónov eur a ich EBITDA presiahla 2 milióny eur,
  3. v ostatných troch rokoch hospodárili s prevádzkovým aj čistým ziskom,
  4. do polovice októbra zverejnili aspoň základné údaje o hospodárení za rok 2014 a predchádzajúce roky, s ktorými pracuje hodnotiaci model TRENDU.

Hodnotiace kritériá a ich váhy:

Zmena tržieb (%)  (2014, 2013, 2012)                                      10%, 5%, 1,67%

Prevádzkový zisk + odpisy/tržby (%)    (2014, 2013, 2012)       10%, 5%, 1,67%

Tržby/majetok spolu (%) (2014, 2013, 2012)                            10%, 5%, 1,67%

Majetok/očistený majetok  (%) (2014, 2013, 2012)                   10%, 5%, 1,67%

Rentabilita kapitálu  (%) (2014, 2012, 2012)                             10%, 5%, 1,67%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *