Pondelok 06. júla. Meniny má Patrícia, Patrik

Firmou roka je výrobca nábytku – Ekoltech

Týždenník TREND v utorok udelil už po sedemnástykrát výročné ceny za mimoriadne podnikateľské výsledky. Firmou roka 2014 sa stala lučenecká firma Ekoltech SK. Cenu pre najúspešnejšiu banku si po štvrtýkrát v histórii vyzdvihla Slovenská sporiteľňa. Pozíciu najúspešnejšieho poisťovateľa obhájila ČSOB poisťovňa.

Manažérom roka 2014 sa stal Marián Šefčovič, obchodný riaditeľ spoločnosti Kofola pre Českú a Slovenskú republiku.

Najúspešnejšiu firmu, banku a poisťovňu určil hodnotiaci model porovnávajúci ich dosiahnuté hospodárske výsledky. Inak je to pri Manažérovi roka, ktorého vybrali hlasovaním čitatelia TRENDU (váha 50 %) a osobnosti ekonomiky Slovenska z TREND barometra (rovnako 50 %).

Firma roka: Výrobca nábytku Ekoltech

Ocenenie Firma roka na rok 2014 získala lučenecká nábytkáreň Ekoltech. Na prvú priečku medzi hodnotenými firmami sa dostala aj napriek tomu, že nábytkársky priemysel cez pokles realitného trhu výrazne postihla kríza. Podnik vznikol pred prelomom milénia oživením jednej z bývalých fabrík socialistickej siete Mier vo Fiľakove.

Za posledných päť rokov vyrástli tržby Ekoltechu na vyše dvojnásobok, z 33 na 78 miliónov eur. Podnik sa navyše prepracoval k historicky najvyšším ziskom a za päť rokov zarobil spolu vyše 23 miliónov eur. Jeho silnou stránkou je ťah po inováciách a stále efektívnejších technológiách, čo oceňuje rozhodujúci odberateľ firmy – globálna sieť IKEA.

Na druhej priečke sa umiestnil tradičný držiteľ vysokých priečok rebríčka TREND Firma roka, výrobca bezpečnostného softvéru Eset. Jeho tržby vlani organicky stúpli o ďalších dvanásť percent na 300 miliónov eur a je najväčšou firmou slovenského itečkového sektora.

Nováčikom medzi premiantmi rebríčku TREND Firma roka je BASF Polyuretány Slovensko. Stopercentná dcéra najväčšej chemickej firmy sveta je technologické centrum pre prípravu polyuretánových systémov. V Malackách funguje šiesty rok.

Pripravuje systémy pre výrobu polyuretánových dielov a výrobkov určených pre automobilový priemysel a tak výrazne benefituje z rozmachu tohto odvetvia v celej strednej Európe.

Do hodnotenia Firma roka 2013 sa kvalifikovalo 273 spoločností, ktoré splnili všetky kvalifikačné kritériá: majú za sebou najmenej tri kompletné roky činnosti, v roku 2013 dosiahli tržby prevyšujúce 20 miliónov eur a ich EBITDA presiahla 2 milióny eur, v ostatných troch rokoch hospodárili s prevádzkovým aj čistým ziskom, do polovice októbra zverejnili aspoň základné údaje o hospodárení za rok 2013 a predchádzajúce roky, s ktorými pracuje hodnotiaci model TRENDU.

Sporiteľňa zväčšila svoj náskok

V hodnotení najúspešnejšej Banky roka si aj tento raz titul obhájila Slovenská sporiteľňa a ešte viac zvýraznila svoj náskok pred ostatnými hráčmi. Najpôsobivejší bol jej rast v úveroch.

Ani druhá, či tretia priečka v hodnotení najúspešnejšej banky roka neokúsili nové meno. Netradičnou novinkou je, že sa o ne musia podeliť dvaja hráči. Rovnaký bodový výsledok vytvorili rozličnou skladbou bodov v hodnotených kritériách VÚB a Prvá stavebná sporiteľňa (PSS).

Poisťovňa roka: ČSOB Poisťovňa

Prvé miesto ostáva už druhý rok ČSOB Poisťovni. Trhový podiel jej síce výrazne nenarástol, no na stagnujúcom trhu jej pomohla dôsledná kontrola nákladov a dobrá rentabilita. Pomáha jej spoliehanie sa na bankovú distribučnú sieť, pomáha to lepšie kontrolovať náklady.

Vlaňajšia trojka Poisťovňa Slovenskej sporiteľne o jedno miesto postúpila a patrí jej dvojka. Na relatívne slabom životnom trhu prudko rastie, a to nielen za rok 2013, ale aj v tomto roku, kedy na polroku narástla takmer o polovicu. Podobne ako v prípade ČSOB jej pomáha distribúcia cez bankovú sieť.

Na treťom mieste za vlaňajšok zastala staršia sestra Poisťovne Slovenskej sporiteľne, Kooperativa. Druhá najväčšia poisťovňa na trhu rastie rýchlejšie ako priemer trhu a v posledných rokoch dostala pod kontrolu náklady – pomáha jej delenie sa o množstvo činností s Komunálnou poisťovňou. Stále sa však musí vyrovnávať s vysoko nadpriemernou škodovosťou.

O dravosti poistného sektora svedčí aj fakt, že medzi prvým a piatym miestom je v konečnom hodnotení rozdiel len necelého 1,5 boda. Na štvrtom mieste skončila rýchlo rastúca Poisťovňa Poštovej banky, na päťku zostúpila po vlaňajšej dvojke MetLife Amslico.

Zdroj: etrend.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *