Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Firmy čakajú na úhrady svojich faktúr najdlhšie od krízy

Ostatné správy 18.07.2018 | 11:10 0 Komentárov

Za posledných 10 rokov sa nikdy nestalo, že by firmy na celom svete čakali na úhrady faktúr od svojich zákazníkov a obchodných partnerov tak dlho ako teraz.

Vlani trvalo v priemere až 66 dní, kým dostali firmy za poskytnuté tovary alebo služby zaplatené. Naposledy takto dlho čakali na peniaze v roku 2007. Vyplýva to zo štúdie Euler Hermes „Payment Behavior“.

Splácanie faktúr sa postupne predlžuje – dlhé roky sa držalo na úrovni 64 dní, vlani sa však predĺžilo na 66 dní. Štvrtina spoločností sa dokonca musela zmieriť s úhradou až po 90 dňoch. Podľa analytikov Euler Hermes bude tento trend pokračovať a v druhej polovici roku 2018 sa doba uhradenia faktúr znovu natiahne na priemerných 67 dní.

„Rastúca doba splatnosti faktúr zrejme súvisí s rastom globálnej ekonomiky, ktorý spôsobil, že firmy predlžujú splatnosti svojim klientom a aj takto im vyjadrujú svoju dôveru. Krátko po kríze to tak nebolo – firmy svoje pohľadávky sledovali omnoho pozornejšie a chceli ich mať uhradené čo najskôr,“ vysvetľuje Peter Mucina, Country Manager zo spoločnosti Euler Hermes.

Doba splatnosti sa zvýšila až v dvoch tretinách všetkých sledovaných krajín. Najhoršie je na tom Čína – zákazníkom a obchodným partnerom trvá až 92 dní, kým zaplatia svoje záväzky. Nasleduje Grécko s 89 dňami a Turecko s 83 dňami.

Presne 66 dní, čo je celosvetový priemer, trvá uhradenie faktúr v Belgicku. Tesne pod priemerom je Južná Kórea, Hong Kong a Čile. Naopak, najlepšie platobné podmienky majú firmy na Novom Zélande s dobou splatnosti 43 dní, ale aj v susednom Rakúsku, ktoré spolu s Dánskom a Južnou Afrikou nasleduje so 47 dňami. Štúdia „Payment Behavior“ bola realizovaná na vzorke 25-tisíc spoločností v 20 sektoroch a 36 krajinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *