Streda 27. marca. Meniny má Alena

Fitch nevidí riešenie pre eurozónu a varuje pred znižovaním ratingov, Moody´s zráža Belgicku o dva stupne

Fitch môže znížiť hodnotenie úverovej spoľahlivosti šiestich krajinám eurozóny. Horší rating hrozí Taliansku, Španielsku, Írsku, Belgicku, Slovinsku a Cypru. Agentúra pred krokom, ktorý by mohol prísť už po dokončení januárovej revízie, varovala v piatok v noci s tým, že teraz nevidí „technicky a politicky dosiahnuteľné“ riešenie pre eurozónu.

Francúzsku síce agentúra tiež zhoršila výhľad na negatívny, ale zatiaľ potvrdila najvyšší rating "AAA" a dodala, že nevylučuje v stredne dlhom horizonte dvoch rokov jeho zníženie. Záver týždňa ďalej priniesol aj downgrade belgického ratingu od Moody´s a to rovno o dva stupne na Aa3 z AA1. Obáva sa, že súčasná kríza v eurozóne skomplikuje financovania značne vysokého dlhu krajiny.

"Zvlášť sa obávame absencie akejkoľvek presvedčivej finančnej záchrannej siete," uviedla v piatkovom vyhlásení agentúra Fitch na adresu súčasnej situácie v eurozóne. "Toto si vyžaduje aktívnejší a jasnejší záväzok zo strany ECB," dodáva správa.

Agentúra už skôr zhoršila výhľad pre vyššie menovanú šestica ratingov krajín na negatívne a teraz zaradila ratingy týchto krajín do režimu sledovania s ohľadom na zníženie. To znamená, že v najbližších troch mesiacoch môže ratingy týchto krajín znížiť. Dôvodom je absencia komplexného riešenia dlhovej krízy v eurozóne, uviedla Fitch. Rating môže znížiť o jeden až dva stupne. Preskúmanie ratingu krajín má byť hotové do konca januára.

Francúzsku ponechala agentúra rating na najvyššej hodnote vzhľadom na jej zdravú a diverzifikovanú ekonomiku. Francúzska vláda tiež prijala niekoľko opatrení na posilnenie svojich financií, uviedla Fitch. Upozornila však, že do roku 2014 zrejme dlh Francúzsko stúpne až na 92 ​​percent hrubého domáceho produktu. Z toho dôvodu sa rozhodla umiestniť výhľad ratingu do režimu negatívny zo stabilného.

Francúzska vláda a investori sa obávali zhoršenia ratingu, čo by malo vážne dôsledky na snahy eurozóny bojovať s dlhovú krízou. Najvyššie ratingy Francúzska a Nemecka sú totiž hlavnou oporou ratingu záchranného fondu eurozóny.

"Krehkosť trhu so štátnymi dlhopismi v eurozóne sa čoraz viac prehlbuje a nie je pravdepodobné, že sa situácia v blízkej budúcnosti zlepší," uviedla na konci týždňa agentúra Moody´s pri správe o znížení belgického ratingu.

Belgický štátny dlh patrí k najvyšším v eurozóne a presahuje hranicu 100 percent. V problémoch sa navyše niekoľkokrát ocitol finančný systém krajiny, keď vláda musela pomáhať bankám Fortis, KBC a Dexia, pričom v prípade posledne menovanej hrozí štátnej pokladnici citeľná záťaž v podobe záruk za úvery.

S ohľadom na tieto riziká má nový rating Belgicko od Fitch preto naďalej negatívny výhľad. "Súčasná skúsenosť v Belgicku odhaľuje, že politický proces môže byť pre krajinu veľkou výzvou. Je navyše možné, že nová vláda bude musieť odsúhlasiť ďalšie (úsporné) opatrenia," uviedol analytik Moody´s Alexander Kockerbeck.

Zdroj: Patria online, Forex.sk, Bloomberg, ČTK, Fitch, Reuters, Moodys.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *