Piatok 24. január. Meniny má Timotej

Fond rozvoja bývania hlási prvé žiadosti o mladomanželské pôžičky

Bývanie 22.07.2019 | 10:16 0 Komentárov

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB ) hlási prvý záujem o mladomanželské pôžičky. „Denne odpovedáme na otázky záujemcov o mladomanželskú pôžičku. V súlade s platnou legislatívou môžu od 1. júla mladomanželia podávať ŠFRB písomné žiadosti na tento druh podpory,“ uviedol pre TASR generálny riaditeľ fondu Juraj Kurňavka. Od začiatku júla registruje fond v systéme prvé tri podané žiadosti.

Mladomanželská pôžička má výhodu zníženého úroku. Prvých 15 tisíc eur je úročených sadzbou jedno percento. Zvyšná suma, maximálne však do sumy 75 tisíc eur, má úrok dve percenta. Pri staršej nehnuteľnosti je maximálna možná suma pôžičky znížená na 50 tisíc eur. Pôžičkou je možné financovať len 75 percent hodnoty nehnuteľnosti.

Limitovaná je aj rozloha nehnuteľnosti. Pri byte to môže byť najviac 80 a pri rodinnom dome najviac 120 metrov štvorcových.

Veľkou výhodnou pôžičky je to, že štát odpúšťa pri každom narodenom dieťati dve tisíc z istiny. Túto sumu teda nie je potrebné splácať. Bonus sa poskytuje za maximálne tri deti. Dovedna tak môže byť odpustených šesť tisíc eur.

Vek žiadateľov nesmie prekročiť viac ako 35 rokov. O úver môžu požiadať najneskôr do 12 mesiacov od svadby. Celkový príjem rodiny nesmie prevýšiť štvornásobok životného minima pre domácnosť. Posudzuje sa za predchádzajúcich kalendárny rok.

Žiadosť o pôžičku je možné si stiahnuť na webstránke ŠFRB. Spolu s dokladom o príjme, občianskym preukazom a originálom sobášneho listu tu treba predložiť na mestský úrad príslušnom podľa miesta kupovanej nehnuteľnosti.

Pracovník úradu má desať dní na zaregistrovanie žiadosti do elektronického príjmu žiadostí.

ŠFRB bude na pôžičky vyčleňovať 15 miliónov eur na kalendárny rok, čo nie je veľká suma. Je možné, že prostriedkov nebude dosť. Je preto dobré podať žiadosť čo najskôr. Žiadosti je možné podávať len od apríla do októbra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *