Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

FOREX: Akciové trhy včera zakopli, dolár a jen rastú

Akciové trhy sa včera potkli a najhoršie sa to prejavilo na ázijských indexoch v čele so šanghajským indexom, ktorý cez noc spadol o 4 %. S&P teraz vysedáva blízkosti supportu na úrovni 1060/65 a aj keď celkovo zastávam medvedí postoj a očakávam návrat k úrovniam blízkosti 1045, nepredpokladám, že by sa tak stalo pred piatkovým zverejnením amerických údajov o počte pracovných miest mimo poľnohospodárstva (NFP).

Pred zverejnením týchto údajov, ku ktorému by malo dôjsť v piatok popoludní, dokonca očakávam aj miernu bočnú konsolidáciu medzi úrovňami 1060 a 1075. 

V dôsledku vývoja na akciových trhoch sa podobným smerom vydávajú aj devízové trhy a do dnešného dňa vstupujeme s tým, že zo včerajších nočných obchodov ako jasný víťaz vychádza JPY, a to aj napriek tomu, že z Japonska k nám prichádzali pesimistickejšie správy vo forme vyššej miery nezamestnanosti. Ani tento vývoj však neoslabil záujem o nákup JPY a, ako už tvrdím nejakú dobu, podobný obrázok môžeme očakávať počas letných mesiacov aj naďalej. V súlade s týmto vývojom je tiež americká deflácia, ktorá sa nám slušne rozvíja a ešte viac zvyšuje hodnotu krátkych pozícií v USDJPY. Cez noc sa výnosová miera 10-ročných amerických štátnych dlhopisov dostala pod 3 % a japonskí investori pritom zároveň už likvidujú svoje pozície v carry obchodoch. Pri tomto menovom pári je teraz dôležitá úroveň 88,00, pretože pod ňou leží skutočne vážne riziko ďalšieho výrazného prepadu.

Ďalší príbeh, ktorý sa ďalej vyvíja, je pretrvávajúci švajčiarsky postoj k situácii, ktorá údajne raz naznačovala možný deflačný vývoj, avšak podľa Švajčiarov sa takého vývoja nie je potrebné ďalej obávať, takže je prakticky eliminované riziko ďalšej intervencie SNB (v najbližšej dobe). Na základe tohto vývoja EURCHF konzistentne prekonával nové historické minimá a dnes ráno sa obchodoval na úrovniach blízko 1,3280. Vplyv tohto poklesu pocítili aj ďalšie menové páry s EUR, ktoré EURCHF zjavne stiahol so sebou. S prihliadnutím ku všetkému, čo som písal vyššie, je hlavnou obeťou EURJPY, ktorého obchodovanie som dnes ráno opísal bývalému kolegovi ako vrazenie črepov do oka … bolestivé. Avšak v tomto páre sa oplatí zostať krátky…

Pokiaľ ide o dianie na ďalších trhoch, nová austrálska premiérka Gillardová označila piatok za konečný termín uzavretia nových rokovaní s ťažiari ohľadom novej ťažobnej superdane… Pár AUDUSD cez noc klesol, ale rovnako mám dojem, že s ohľadom na pravdepodobnú výslednú nižšiu daň (približne 25 % namiesto 40 %) by v konečnom dôsledku mal byť výsledok pre AUD pozitívny. V priebehu dňa zostanem v menovom páre krátky, ale ak by malo dôjsť k prelomeniu nepriechodnej zóny podpory na úrovni 0,8615/25, potom by sa kurz mal zatiaľ zastaviť na 0,8580. Akokoľvek má menový pár celkovo medvediu tendenciu, je potrebné povedať, že sa pohybujeme podľa môjho v jeho reálnych hodnotách a agresívne krátke pozície nie sú z môjho pohľadu najlepšou voľbou.

Áno, priznávam, že záležitosť s GBPUSD ešte stále úplne neprebolela, ale podržím si svoje krátke pozície a počkám, či mi vplyv zverejnených ekonomických dát stlačí tento pár nižšie a zoberie tým libre z plachiet vietor, ktorý jej tak priaznivo vanul v závese za rozpočtom a jastrabím komentárom osamelého opozičníka v BoE Andrewa Sentence.

Pokiaľ ide o dnešné dáta, v eurozóne očakávame údaje o dôvere v ekonomický vývoj a indikátor podnikateľskej klímy, neskôr v priebehu dňa potom v USA index cien domov Case-Schiller composite a údaje o spotrebiteľskej dôvere. Hra s rizikom sa mi stále páči a myslím, že sme vykročili k jej pokračovaniu. Pre dnešok veľa šťastia a nevešajte hlavu.

Zdroj: Ken Veksler, Senior Manager Trading and Advisory, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *