Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

FOREX: Ani Švajčiarsko nemôže nechať nekontrolovane rásť svoju menu

Vývoj CHF je typickým príkladom toho, ako žiaden – ani ten najvyspelejší štát sveta – nemôže nechať svoju menu nekontrolovane rásť cez 30% ročne. Preto Švajčiarska národná banka intervenovala proti posilneniu CHF a ten vzápätí oslabil o takmer 9% voči ostatným menám. Tento krok by mal pomôcť švajčiarskemu exportu a iným krajinám oslabiť import do Švajčiarska.

Podobné kroky musela SNB podniknúť aj počas predchádzajúcich kríz, kedy CHF rovnako ako teraz vystupoval ako „ krízová záchranná mena“. Spomeniem najmä poslednú krízu, keď medzi marcom 2009 a júnom 2010 SNB intervenovala v hodnote viac ako 21 ml. USD. Z dlhodobého hľadiska im to však zatiaľ veľmi nepomohlo.

Z krátkodobého hľadiska bude mať rozhodnutie pozitívny dopad na švajčiarsky export. Takisto dôjde ku krátkodobému spomaleniu prílevu zahraničných investícií.

Tento krok finančná verejnosť očakávala a mnoho investorov vsadilo práve na takýto vývoj. Faktom ale zostáva, že SNB musí sledovať ciele monetárnej politiky a okrem priamych intervencií nemá veľa iných možností.

Podobne ako pri investíciách do zlata, sme v Saxo Bank zaznamenali zvýšený objem investícií do CHF, najmä pri pároch EURCHF, CHFHUF a USDCHF. Rozhodnutie SNB poskytlo mnohým investorom vynikajúce investičné príležitosti, keďže intervencia bola už dlhodobo očakávaná.

Keďže CHF za posledné dva mesiace výrazne posilnil, čo malo negatívny dopad na švajčiarsku ekonomiku, zásah SNB sa všeobecne očakával. Preto mnoho krátkodobých investícií smerovalo práve proti ďalšiemu posilňovaniu CHF. V porovnaní s investíciami do zlata investori boli výrazne opatrnejší a nenechali sa zlákať krátkodobým posilnením.

Eurozóna je síce najväčším obchodným partnerom Švajčiarska, no Švajčiari si nemôžu dlhodobo dovoliť posilnenie meny ani voči USD a ani voči ostatným menám rozvíjajúcich sa ekonomík, vrátane HUF, PLN a CZK. Preto včerajšia intervencia SNB spôsobila oslabenie CHF nielen voči EUR 9%, ale aj napríklad voči USD 8%, JPY 7%,HUF 10% a CZK 9,5%. ´

Zdroj: Karol Piovarcsy, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *