Streda 26. septembra. Meniny má Edita

FOREX: Ázia sa pokúša o návrat k ochote riskovať. Bude úspešná?

BoJ ponechala sadzby podľa očakávaní na nezmenenej úrovni, zvyšuje poskytovanie úverov bankám.

Noc bola v znamení ďalšieho kola averzie voči riziku. Útok v podobe výpredajov znášali najmä menové páry s AUD a JPY, zatiaľ čo EUR zostávalo stabilné, ak nie pre zmenu o niečo silnejšie. Wall Street aj naďalej sužovala situácia okolo dlhu európskych krajín a jej vplyv na globálny rast, keď tento sektor zasiahli reformy finančnej regulácie a index S&P uzatvoril značne pod 200-denným pohyblivým priemerom.

Zverejňované údaje sú v súčasnej dobe síce na vedľajšej koľaji, ale napriek tomu boli americká dáta ďalším sklamaním, keď počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti prvýkrát za 5 týždňov stúpol, a to z revidovaných 446 tis. minulý týždeň na súčasných 471 tis. Index filadelfského FEDu sa sotva vyškrabal nad predpokladanú hodnotu (21,4 oproti očakávaným 21,3), zatiaľ čo predstihové indikátory boli svojim poklesom o 0,1 % oproti očakávaným 0,2 % sklamaním.

Na rozdiel od predchádzajúcich seáns našlo euro dobrú oporu, keď vlna uzatváraní carry pozícií financovaných v EUR zabezpečila stabilný dopyt. Na druhý pokus bola prelomená hladina technického odporu na úrovni 1,2440 a vzostup dosiahol 1,26. Na trhu sa šírili fámy o tom, že ECB je pripravená intervenovať (čo bolo následne popreté), ale pohyb pre celý deň bol už takto určený. Prepad spotrebiteľskej dôvery v eurozóne nedokázal zastaviť vzostup EUR, ale v závere newyorskej seansy došlo k určitému vyberaniu ziskov a konsolidácii. JPY tiež posilňoval vďaka prepadu USDJPY, krátko sa dostal aj pod 89,0 a výnosy v dolároch klesali, pretože záujem o bezpečné dlhopisy pretrvával.

Na ázijskej seanse za neúčasti Hongkongu chýbala do určitej miery likvidita, ale hlavnou tendenciou bolo opätovné testovanie maxím u EURUSD, komoditné meny sa medzitým mohli nadýchnuť a retailoví traderi z Japonska nakupovali páry s JPY (predtým ich dva dni agresívne predávali). Apetít k riziku bol postrčený ešte vyššie, keď jeden čínsky server uviedol, že kvôli európskej dlhové kríze pozdrží Čína svoje kroky v oblasti menovej politiky. Objavili sa tiež špekulácie, že RBA je pripravená zasiahnuť v prípade kolapsu AUD.

Americký Senát schválil rozsiahlu reformu amerického finančného trhu , ktorej súčasťou je posilnenie dohľadu nad obchodovaním s derivátmi. Banky budú pravdepodobne donútené vyčleniť swapové obchody do osobitných subjektov. Reforma tiež predpokladá nové požiadavky na kapitál pre tie najväčšie banky (na ktoré sa vzťahuje zásada "too big to fail"), zakladá nový systém a posilňuje právomoci regulátorov, čo sa týka likvidácie veľkých inštitúcií, vytvára orgán pre ochranu spotrebiteľa a ukladá povinnosť vykonať jednorazový audit záchranných akcií FEDu.

Zasadnutia Bank of Japan mali dnes možno väčší význam vzhľadom k nočnému prudkému pádu USDJPY až pod hladinu 89,0. Aj keď sa žiadna zmena vo výške sadzieb neočakávala, pohyb USDJPY mohol BoJ podpichnúť k určitému reflektorovému správaniu. Na začiatku dňa japonský minister financií N. Kan vyhlásil, že trhy treba pozorne sledovať, aby sa zabezpečilo, že nedôjde k nejakému nadmernému posilňovaniu JPY (o ktorom sa následne písalo vo WSJ). Na svojom zasadnutí predstavila BoJ nový úverový plán, ktorého zmyslom je povzbudiť komerčné banky k uvoľňovaniu väčšieho objemu úverov do odvetví s rastovým potenciálom, pričom úvery súkromným bankám budú úročené sadzbou 0,1 % a splatnosť budú mať jeden rok. Tlačová konferencia guvernéra BoJ M. Širakawa je plánovaná na 7:15 GMT.

Pokiaľ ide o dnes zverejňované údaje, počas európskeho obchodovania očakávame konečný výsledok nemeckého HDP za 1. štvrťrok, index nákupných manažérov a index podnikateľskej klímy IFO a na programe dňa sú aj údaje o indexoch nákupných manažérov v krajinách eurozóny. Vo VB budú zverejnené údaje o verejných financiách (tie by mohli byť zaujímavé vzhľadom k povolebným správam o čiernych dierach) spolu s peňažnou zásobou a schválenými hypotékami. Severoamerická seansa prinesie iba údaje z Kanady, a to index spotrebiteľských cien a maloobchodné tržby.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *