Streda 27. marca. Meniny má Alena

FOREX: BHP varuje pred oslabujúcim čínskym dopytom a AUD trpí

Investície 20.03.2012 | 12:08 0 Komentárov

Koniec ázijskej seansy si austrálsky dolár pretrpel po varovaní najväčšej svetovej ťažobnej spoločnosti BHP Billiton, že tempo rastu čínskeho dopytu po železnej rude sa spomalilo a očakáva sa postupný pokles späť na jednociferné čísla. O 5:20 GMT pár AUDUSD skĺzol na 1,05592.

Chuť k riziku nahlodalo aj oslabenie čínskych trhov, kde dnes ceny benzínu a nafty vzrástli až o 7% (ide o druhý podobný skok za necelých šesť týždňov). Čína potom so sebou stiahla dolu v priebehu seansy aj ostatné ázijské burzy.

Spočiatku však AUD našiel oporu vo zverejnenom predstihovom indexe Conference Board (i keď za január), ktorý predviedol pozoruhodný odraz o +1,1% oproti predchádzajúcej hodnote –0,3%. Zápisnica zo zasadnutia RBA nepriniesla trhom nič nové – zopakovala, že sadzby sú v tejto chvíli primerané, avšak je tu dostatočný priestor pre prípadné uvoľňovanie, ak by sa situácia mala zvrtnúť k horšiemu.

Počas americkej a európskej seansy USD naďalej klesal. Stagnujúce vládne dlhopisy a mierne zhoršenie údajov o americkej ekonomike dohromady zjemnilo podporu, ktorej sa USD tešil v posledných dňoch. EURUSD prelomil odpor na 1,32 a celý pohyb nakopla aktivácia stop príkazov, s náznakmi preventívneho nakupovania EUR kvôli správam o akvizícii TNT spoločnosťou UPS.

V očakávaní zajtrajšieho zverejnenia údajov o britskom rozpočte GBP posilňuje. Libre pomohlo aj vyhlásenie Davida Milesa z BoE, ktorý povedal, že predpokladá „dlhodobý rast krivky reálnych cien domov“.

Pokiaľ ide o makrodáta z USA, index aktivity NAHB sa oproti očakávanému posilneniu na 30 bodov zastavil na hodnote 28 a W. Dudley spoločne s R. Fisherom z Fedu zopakovali, že ich postoj voči ďalším stimulom sa aj naďalej riadi heslom „počkáme a uvidíme“, aj keď nie sú úplne presvedčení o aktuálnych správach o trvalom zotavení.

Zdroj: Andrew Robinson, analytik menových trhov Saxo Bank. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *