Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

FOREX: Britská libra v eufórii

Austrália má na poste ministerského predsedu novú tvár – Juliu Gillardovou, a to na základe ľudového hlasovania, dalo by sa povedať, že je to v skutočnosti štandardný postup. A minister financií Wayne Swan sa stal novým vicepremiérom po tom, čo Kevin Rudd odstúpil po vnútrostraníckom hlasovaní, ktoré jednoznačne prehral.

Spor ohľadom ťažobnej superdane a jeho neschopnosti presadiť plán obchodovania s emisnými kvótami boli jednými z neúspechov, ktoré viedli k pádu najkratšiu dobu slúžiaceho austrálskeho premiéra v histórii. Gillardová sa pri svojom uvedení do funkcie zaviazala k tomu, že začne nové rokovania o ťažobnej dani a opäť obnoví plán na obchodovanie s emisnými kvótami. Navyše prisľúbila, že vo veľmi krátkej dobe (v priebehu niekoľkých mesiacov) vyhlási voľby. Najneskorší termín by mal byť 16. apríl 2011. Podľa prieskumov verejnej mienky je táto zmena vo vedení vnímaná ako pozitívny krok, pretože Gillardová je považovaná za prístupnejšieho a umiernenejšieho lídra…

S AUDUSD to na rozdiel od akcií ťažobných spoločností príliš nezahýbalo. Akcie firiem ako Rio Tinto a BHP po oznámení tejto správy posilnili približne o 2 %. Mena však bola asi o 25 bodov vyššie, než po strávení tejto správy zase klesla. Stále som radšej za predaj tohto páru a myslím si, že pokiaľ bude najnaliehavejšia otázka – ťažobná daň – stále aktuálna a nebude nejako vyriešená, miestna mena zostane pod tlakom. V smere nahor je potrebné venovať pozornosť úrovni 0,8830, zatiaľ čo prelomenie pod hranicu 0,8680/50 bude potvrdením ďalšieho zostupného momenta.

Pokiaľ ide o udalosti inde vo svete, Ben zachoval rétoriku "dlhšieho obdobia" a tentoraz sa zmienil o tom, že slabá ekonomika vzhľadom k zlému výsledku zamestnanosti a chradnúcemu trhu s bývaním povedie k tomu, že oživenie nebude až tak vitálne, ako sa ešte pred týždňom predpokladalo. Odborníci ešte zďaleka nezavrhli úvahy o recesii v podobe dvojitého dna a doteraz sa stalo len málo vecí, ktoré by túto možnosť skutočne vylúčili.

Ochota riskovať je v túto chvíľu trochu mdlá a oživenie dolárového indexu sa podľa všetkého z krátkodobého hľadiska zastavilo. Akciové trhy dnes ráno po otvorení o niečo klesli a nasledovali tak mierne oslabenia počas amerického a ázijského obchodovania.

Cez noc sa vďaka prehnane veľkej eufórii z rozpočtu jednoznačne darilo GBPUSD. Ja si však v prípade tohto páru zachovávam svoj medvedí postoj a očakávam, že tento nedôvodný vzostup zakrátko stratí dych. Dnes by sme mali venovať pozornosť jednému z posledných pokusov o zdolanie dôležité rezistencie na úrovni 1,5030, a ak bude neúspešný, dočkáme sa návratu na nižšie hladiny. V smere nadol sledujme hranicu 1,4880, pretože jej prelomenie otvorí priestor pre hlbší pokles.

Pokiaľ ide o EURUSD, v prípade tohto páru stále uprednostňujem predaj a očakávam, že sa bude naďalej obchodovať v širšom pásme 1,2380/1,2230. Predaj na hornej hranici tohto pásma znamená umiestnenie stop príkazov nad 1,2435. Problémy v eurozóne stále pretrvávajú a ich riešenie je zatiaľ v nedohľadne… sledujte rozdiely v úročení štátnych dlhopisov, aby ste porozumeli tomu, ako trh vníma ťažkú situáciu v eurozóne.

EURGBP je na môj vkus stále prehnane nízko, ale vyzerá odhodlane. Aj keď nákup tohto páru nijako nepresadzujem… stále si myslím, že musí prísť odraz vyššie, ktorý bude ťahaný najmä korekciou u GBPUSD.

USDJPY prelomil podporu 90,30 a ako som uviedol už predtým, pretlačil sa k ďalšej prechodnej pomoci na úrovni 89,80 (v súčasnosti sa na nej nachádza). V menových pároch s JPY som stále kupcom JPY a aj naďalej si stojím za svojím stanoviskom uvedeným vo včerajšom komentári.

Ďalším párom, ktorému je dobré venovať pozornosť, je USDCAD. Zatiaľ sa pohybuje v pásme 1,0180/0200 – 1,0450. Iba uzavretie nad úrovňou 1,0385 otvorí cestu pre ďalší vzostup k 1,0530 a vyššie. Včerajší komentár, v ktorom sa M. Carney zmienil o tom, že centrálna banka pozorne monitoruje posilňovanie CAD, prispel k posilneniu tohto páru…

Pokiaľ ide o zverejňované údaje, v eurozóne máme dnes na programe priemyselné objednávky a v USA potom objednávky tovarov dlhodobej spotreby a samozrejme týždenné údaje o zamestnanosti.

Tento trh a jeho malé iracionality ma už trochu unavujú. Ako som písal včera, obchody vyberajte uvážlivo, pretože sa inak škaredo spálite. Nie som zástancom 30/40-bodových pohybov, ale získať na tomto trhu akékoľvek väčšie sústo je trochu ťažké.

Zdroj: Ken Veksler, Senior Manager, Trading and Advisory, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *