Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

FOREX: Cez noc dosiahlo euro nové minimá no prudko sa od nich odrazilo

Dianie na trhoch bolo cez noc rozkolísané a nervózne. EUR dosiahlo počas obchodovania v Európe po špekuláciách o znížení ratingu Francúzska zo strany agentúry Fitch a v dôsledku pochmúrne správy ECB o finančnej stabilite nové minimá cyklu.

Vo chvíli ako sa však euro nového minima dotklo, okamžite sa od neho prudko odrazilo späť k úrovni 1,2340, kde aktivovalo niektoré stop príkazy. Darilo sa GBP, a to najmä v dôsledku správ o tom, že Prudential možno odstúpi od prevzatia AIA (čo bolo neskôr so začiatkom obchodovania v Ázii potvrdené). BoC podľa očakávania zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov; sprievodné vyhlásenie však obsahovalo určité holubičie podtóny, a CAD teda nedokázal z tohto zvýšenia ťažiť.

Pokiaľ ide o uverejnené údaje, americký index aktivity v spracovateľskom sektore ISM bol lepší, než sa očakávalo, ale o niečo nižší ako aprílové šesťročné maximum, a povzbudivý je aj rast indexu zamestnanosti o 1,3 bodu na 59,8, čo je druhý najlepší výsledok od decembra 1983. Ostatné indexy nákupných manažérov po celom svete boli zmiešané. Vo Švédsku bol veľmi pevný na úrovni 66,0, v Nemecku skončil v súlade s očakávaniami a vo Veľkej Británii ešte o niečo lepšie. Silným nárastom o 2,7 % prekonali predpovede aj stavebné výdavky v USA.

Ázijská seansa začala tak, ako sa dalo predpokladať. Akciové trhy nasledovali príklad Wall Street a otvorili na nižších úrovniach. Správy o chystanom odstúpení japonského premiéra J. Hatojamy a druhého najvyššieho predstaviteľa Demokratickej strany Japonska I. Ozawa (voľba nového vedenia strany je plánovaná na piatok), však obrátili trhy naruby. Akciové trhy prijali túto správu pozitívne v nádeji, že striedanie stráží urýchli finančné reformy a daňové zmeny, ktoré zlepšia výhľad krajiny, zatiaľ čo devízové trhy zaznamenali oslabovanie JPY voči všetkým ostatným menám. Index Nikkei sa dostal do kladných čísiel a vytiahol so sebou ďalšie burzy, na ktorých sa potom postupne do obeda zvýšila ochota riskovať. Dokonca aj americké akciové futures sa obchodovali v čiernych číslach.

Austrálske údaje o HDP za 1. štvrťroku o niečo prekonali medziročné očakávania a medzikvartálne splnili očakávania (+2,7 %, resp. a +0,5 %). Obchodná bilancia silne vzrástla medzištvrťročne o 4,2 %, zatiaľ čo výdavky na konečnú spotrebu vzrástli iba o skromných 0,6 %. Najviac k pozitívnemu vývoju HDP prispela tvorba hrubého fixného kapitálu (0,7 %) a výdavky na konečnú spotrebu domácností (0,3 %), zatiaľ čo najväčší negatívny vplyv mala súkromná tvorba hrubého fixného kapitálu (-0,6 %). Kurzom AUD tieto údaje takmer nepohli, ale nakoniec sa vďaka pohybom indexu Nikkei vyšplhal vyššie.

Pokiaľ ide o ďalšie správy, britská poisťovňa Prudential potvrdila, že rokuje so spoločnosťou AIG o vypovedaní zmluvy o kúpe divízie AIA. Trhy tento výsledok za posledných 24 hodín premietli do kurzu GBP a zakončujú tak fázu silných predajov GBP v máji (na trhu sa šušká, že by to mohlo byť okolo 10 mld. GBP) a táto správa vyhupla GBP späť nad nočné maximum 1,4715.

Ak sa pozrieme na to, čo nás čaká, vidíme, že kalendár je v Európe bohatší – na programe sú švajčiarske maloobchodné tržby, švédsky bežný účet a z Veľkej Británie spotrebiteľské úvery, schválené hypotekárne úvery, peňažná zásoba M4 a index nákupných manažérov v stavebníctve. USA ma dnešný kalendár relatívne prázdny, jedinými údajmi budú prepustení zamestnanci Challenger a rozpracované predaje domov.

Zdroj: Andrew Robinson, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *